A Vidámpark a 2013-as szezonkezdéshez 150 millió forint tulajdonosi kölcsönt kap, az állatkert pedig 100 millió forint támogatásban részesül a területbővítéshez kapcsolódó beruházási és uniós pályázati feladatok előkészítésére. Az indítványt 20 igen, 3 nem szavazattal, 9 tartózkodás mellett fogadta el a testület.
Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes a vitában elmondta: a városvezetés célja köztudomású, mivel a Vidámpark működtetése hosszú távon nem fenntartható, gazdasági szempontból a határozat szerinti bezárás az optimális megoldás.
500 millióért zárják be a parkot
A határozat szerint a Vidámpark 2013. szeptember 30-ával történő, úgynevezett programozott bezárásának költsége 499 millió forint, amely tartalmazza a 349 millió forintos bezárási költséget és a megszavazott 150 millió forintos tulajdonosi kölcsönt. A határozatban olvasható, hogy ha 2012. december 31-i hatállyal zárták volna be az intézményt, az 572 millió forintos kiadással járt volna.
A Wing Zrt. az egyetlen, még beépítetlen fővárosi Duna parti területen húzna fel új Vidámparkot. Három éve még 100 milliárdos városközpontot álmodtak ide, nem lett belőle semmi. A társaság szeptember végén - amikor a Vidámpark bezárása először felmerült - kezdett tárgyalásokat a fővárossal egy új park létrehozásáról. Részletek >>> |
Az elfogadott dokumentum arra is kitér: a jövő szeptemberi határidő kellő időt ad arra, hogy a "Fővárosi Önkormányzat a Vidámpark menedzsmentjének közreműködésével megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy a meglévő vidámparki potenciál tovább működhessen más helyszínen és más működési, üzemeltetési struktúrában". Ennek érdekében a Vidámpark menedzsmentjét felkérik, hogy hatástanulmányt, vagyonértékeléseket készíttessen a "vidámparki üzleti potenciál hasznosításával, értékesítésével kapcsolatban".
"2010-ben a park csődben volt"
A határozat felidézi, hogy az új városvezetés 2010-ben a társaságot "katasztrofális gazdasági helyzetben" vette át. Akkor a közgyűlés - hosszas mérlegelés után - úgy döntött, az 1,1 milliárd forintos kiadást eredményező azonnali bezárás helyett a működést még egy-két évig fenntartja úgy, hogy közben a határozott idejű bérleti szerződésekből származó kötelezettségeket folyamatosan csökkenti.
Tarlós István főpolgármester korábban úgy nyilatkozott: a Vidámpark látogatottsága az utóbbi 20 évben rohamosan csökkent, 2007 óta szinte megfeleződött az érdeklődők száma. A városvezető szavai szerint a Vidám Park 2010-ben "konkrétan csődben volt", míg a Fővárosi Állat- és Növénykert olyan értékes és patinás intézmény, amelyet fejleszteni kell.
A Fővárosi Közgyűlés napirendjén már két alkalommal is szerepelt ősszel a Vidám Park bezárása, de a döntéshozatalt elhalasztották. Az eredeti elképzelések szerint már november 4-én bezárt volna a városligeti intézmény.