A bérlakás-rendszer hiányosságaira, az átalakításához szükséges új szemléletmódra hívták fel a figyelmet civil, vállalati, kormányzati és önkormányzati szakértők a Wienerberger Zrt., a Habitat for Humanity Magyarország és a Társaság a Lakásépítésért (TLE), Lakásfelújításért Egyesület konferenciáján.
A megfizethető bérlakások iránti igény többszöröse annak, mint amennyi rendelkezésre áll. Emellett a szakértők azt is kifogásolták, hogy évtizedek óta nem emelkedik érdemben az önkormányzati lakásépítések volumene, a meglévők nagyobb része pedig a legalacsonyabb jövedelmű rétegekre fókuszál.
A magyarországi bérlakásépítés alacsony szintjének alapvetően megfizethetőségi okai vannak - írták az eseményről kapott tájékoztatásban -, mivel egy új építésű bérlakás piaci bérleti díját a társadalom túlnyomó része nem tudja megfizetni. A TLE által javasolt közösségi bérlakás-építési modellben a bérlő érdemben hozzájárul a bérleti díjhoz, az állam pedig olyan rendszert alakít ki, amiben olcsón, kedvező finanszírozási költségek mellett, jó minőségű lakások épülnek.
A szakértők úgy vélték, olyan bérlakás-szektorra van szükség, amelyben sokkal több megfizethető bérlakás érhető el, és a különböző társadalmi csoportok egyaránt megtalálják a szükségleteiknek megfelelőt.
A megfizethető bérlakás megoldás lehet, amikor a háztartás saját forrásból képtelen egy megfelelő, munka- és oktatási lehetőségekhez, szolgáltatásokhoz közeli lakást vásárolni (szegény háztartások, pályakezdő fiatalok), illetve amikor a lakástulajdonnál rugalmasabb lakhatási lehetőségre van szükség például munkavállalás vagy tanulás miatt.