Az utóbbiaknál a magasabb érték a befektetői kereslettel, a belső kerületek felértékelődésével magyarázható.
A jövő hónaptól lép életbe az új állami otthonteremtési rendszer, amelynek segítségével a feltételeknek megfelelő családok 0,5-3,25 millió forintos támogatást kaphatnak a vásárlásához, bővítéséhez. Ez a 3,5 milliós összeg csak nagyon ritkán érhető el. A családok otthonteremtési kedvezményének összege új lakás építése vagy vásárlása, használt lakás vásárlása vagy bővítése esetén egyaránt az alábbi táblázat szerint alakul:
Arról, hogy pontosan milyen lesz a csok, és mikor ad már egy gyermek esetén is pár százezer forintot az állam, itt írtunk bővebben! >>>
A támogatási rendszer életbe lépése miatt az ingatlan.com legfrissebb összeállításában azt vizsgálta, hogy mennyiért kínálják a legalább két szobás, budapesti 80-99, illetve 100-119 négyzetméteres lakásokat és családi házakat. Ezek azok a kategóriák, melyek beleeshetnek a támogatással megvásárolható ingatlanok körébe.
Miért van ekkora különbség?
Május végén a 80-99 négyzetméteres budapesti családi házak kínálati átlagára négyzetméterenként 289,6 ezer forint volt, ezzel szemben az azonos méretű lakásokat 408 ezer forintos négyzetméteráron hirdették.
A nagyobb, 100-119 négyzetméteres kategóriában a családi házak hirdetési átlagára 288,7 ezer forint volt, míg a lakásoknál 412 ezer forintos átlagos kínálati ár adódott négyzetméterenként. Összességében a fővárosi lakások kínálati ára több mint 40 százalékkal magasabb, mint a családi házaké.
Mindenki bentre költözne
Több tényezővel magyarázható a családi házak alacsonyabb ára - mondta Balogh László, a portál elemzője. Egyrészt az elmúlt hónapokban a forgalmas, belső kerületekben lévő lakások iránti kereslet élénkült, ezekben a városrészekben pedig meglehetősen korlátozott a családi házak kínálata.
Másfelől a családi házak fenntartási költsége a legtöbb esetben magasabb, mint a lakásoké, ami szintén tükröződik az árban. Harmadrészt pedig a befektetési célú vásárlások inkább a lakásokat célozzák, a családi házakat nehezebb kiadni, azaz befektetési célból hátrányban vannak.
Nőtt a különbség
A hivatalos KSH-adatok szerint 2010 óta a Budapestet is magában foglaló közép-magyarországi térségben a többlakásos társasházakban lévő lakások és családi, valamint sorházak átlagos négyzetméterára közötti különbség egyre szélesebbé vált.
2010-ben a családi házaknál az átlagos négyzetméterár 210 ezer forint volt, a többlakásos társasházakban lévő lakásoknál pedig 248 ezer forintra rúgott ez az érték. Ezek a lakások 2010- ben 18 százalékkal voltak drágábbak a családi házaknál.
2014-ben már 38 százalékra nőtt a különbség: egy négyzetméter a családi házak esetében átlagosan 176 ezer forintba került, a társasházi lakásoknál ugyanez az érték 243 ezer forint volt. Vagyis a lakásoknál minimális volt az árcsökkenés a 2010-es és 2014-es adatokat összevetve, míg a családi házaknál átlagos négyzetméterára jelentősen csökkent.