A kormányszóvivő megerősítette, hogy tegnap hivatalosan is átadták a Budai Várban elkészült királyi Lovardát. Tulajdonképpen egy visszaépítésről van szó, az építész szakma nagyon megosztott abban, hogy erre egyáltalán szükség volt-e. A szóvivő viszont nem említette, hogy ez a beruházás mennyibe került, erre csak közvetve tudunk következtetni korábbi hivatalos közlésekből.
Még 2019 februárjában egy tájékoztatón a Budai Várban zajló rekonstrukciós munkák kormánybiztosa, Fodor Gergely egy keretösszeget jelölt meg: a kormányhatározat szerint három év alatt 36 milliárd forint költhető a Lovarda, a Stöckl-lépcső, a Főőrség, a Szent István-terem, egy mélygarázs és több belső út felépítésére, korszerűsítésére, az utak akadálymentessé alakítására. Ez az összeg – ha csak az azóta bekövetkezett építőanyagár-drágulást vesszük alapul – legalább 15-20 százalékkal nőhetett az elmúlt másfél évben.
A munkákat irányító Várkapitányság Zrt. 2020 februári közlése szerint a Lovardára 3,8 milliárd forintot, a Főőrségre 3,78 milliárd forintot költöttek.
Közölték továbbá, hogy a két épület mellett a fejlesztés részét képezi még a Lovarda környezetében található Csikós udvar revitalizációja, ami 2 milliárd forintból valósul meg. Szintén ennek a projektnek a keretében született meg a tabáni akadálymentes tengely, melynek köszönhetően a Palota útról a Csikós udvarra két nagy kapacitású, egyenként 33 fő befogadására alkalmas lifttel juthatnak fel a látogatók. A Csikós udvar és a Budavári Palota szintje között folytatódik az akadálymentes kapcsolat egy új liftcsatlakozással. Ezek összköltsége 1,6 milliárd forint volt.
A Lovarda kivitelezője a kormánnyal ritkán vitatkozó West Hungária Bau Kft. (WHB) volt, az építészeti szakmai munkát a Laki Épületszobrász Zrt. végezte. Előbbi vállalkozás a vár más pontjain is befutó, egyebek mellett a volt Pénzügyminisztérium épületének a felújítást is irányítja generálkivitelezőként, az a projekt 55 milliárd forintba kerül.
A Nemzeti Hauszmann Program keretében a Várkapitányság Zrt. még 2014-ben látott hozzá a vár és környezetének rekonstrukciójához. Először a Várbazár készült el, majd több más épület, köztük a Karmelita kolostor felújítás és átalakítása, legutóbb pedig az említett Lovarda, a Szent István-terem, a Főőrség és a Stöckl-lépcső. Megkezdődött a József főhercegi palota és az egykori Vöröskereszt székház újjáépítése, és a jövő héten hozzáfognak a Honvéd Főparancsnokság épületének rekonstrukciójához, majd novemberben megindul a palota A épületének felújítást megelőző feltárása is - közölte tegnap Fodor Gergely. A teljes sokéves program becsült költsége meghaladja a 100 milliárd forintot.