A legtöbb bírságot a menekülési útvonalak leszűkítése miatt szabták ki a katasztrófavédelmi kirendeltségek az őszi ellenőrzéseiken. Szeptemberben és októberben több mint kétezer középmagas és magas (azaz 13,6 méternél magasabb) lakóépületben ellenőrizték a tűzvédelmi szabályok betartását. A hatóság emberei azt tapasztalták, hogy kis mértékben javult ezeknek az épületeknek a tűzvédelmi helyzete, ami a hatósági ellenőrzéseknek, valamint a lakóközösségek, a fenntartók és a közös képviselők tájékoztatásának köszönhető.
A társasházakban mindig központi kérdés, hogy milyen állapotban vannak és mennyire járhatók a kiürítési útvonalak. Mint kiderült, sok helyen ezeket az útvonalakat éghető anyagú, jellemzően linóleumburkolat borítja.
Az ellenőrzött épületek csaknem mindegyikében biztosították a tetőre kijutást és a szomszédos lépcsőházak közötti átjárást.
Durva szabálytalanságok
Ötvenöt helyen azonban lezárták a tetőre vezető ajtót, és a kulcs nem volt a kulcsdobozban, tíz épületben pedig emiatt nem lehetett átjutni a szomszédos lépcsőházba. Biztonsági felvonó egyik vizsgált lakóépületben sem volt.
Szintén nem volt a vizsgált épületek túlnyomó többségében beépített tűzjelző, illetve tűzoltó-berendezés. Ahol mégis volt, ott előfordult, hogy az ellenőrzés, a karbantartás megfelelőségét nem tudták igazolni, és volt, ahol a tűzjelző központ állandó felügyeletét nem biztosították.
A hatósági ellenőrök 280 esetben azt állapították meg, hogy a lakók nem a rendeltetésük szerint használták a közös tereket. Példaként említették a közleményben a szemétledobó-helyiséget, a villanyóraszekrényt vagy a liftgépházat, amelyeket tárolásra használtak, de az egyik épület tárolóhelyiségében laktak is, három épület pincéjében pedig gázpalackot tároltak.