Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt főtitkára, leendő elnök a párt novemberi kongresszusán hirdetett fokozott harcot a korrupció ellen. A politikus a jelenlegi elnök, Hu Csin-tao szavait megismételve így fogalmazott: a korrupció olyan magas fokra hágott, hogy az már a párt létét és a nemzet jövőjét veszélyezteti, ezért is elengedhetetlen és szükségszerű, hogy fokozzák a harcot ellene. A beszédet követő hónapok látványos eredményeket hoztak mind hivatalos fronton, mind pedig a kínai internetezők tucatnyi "leleplező" bejelentésének köszönhetően: számos hivatalnokról derült ki, hogy hivatalos fizetését sokszorosan meghaladó összegű luxuscikkekkel vagy több ingatlannal rendelkezik.
A még le nem bukottak most pánikszerűen próbálnak túladni ingatlanjaikon, amit november közepe óta ingatlanpiaci statisztikák is alátámasztanak - írja egy kínai lap, amely megszerezte a Központi Bizottság fegyelmi bizottságának egy jelentését. Eszerint 45 nagy és közepes városban vizsgálódva kiderült, hogy százszorosára nőtt az eladásra kínált luxusingatlanok, villák és méregdrága lakások száma Hszi Csin-ping beszéde óta. Csak Sanghajban és a dél-kínai Kuangcsouban tízezer luxuslakást adtak el tavaly hivatalnokok, a kínaiak által "földi paradicsomként" is emlegetett Hangcsouban csaknem félezer villát értékesítettek - áll a jelentésben. A luxusingatlanok és villák hirdetőinek több mint 60 százalékát álnév, monogram vagy cégnév alatt tartják nyilván, ami szintén a korrupcióval összefüggésbe hozható "eladási láz" gyanúját erősíti.
A fegyelmi bizottságnak a lap által megszerzett jelentése a korrupt hivatalnokokról megjegyzi: az októberi aranyhetet, az egyhetes munkaszünetet követően 1 100 hivatalnok nem tért vissza az országba időben, a hivatalos adatok szerint közülük több mint hétszázan elmenekültek. A dokumentum arra is kitér, hogy a becslések szerint 2010-ben 600 milliárd, tavaly 1000 milliárd dollár értékű pénz hagyta el az országot illegálisan, ez az érték idén tovább nő és elérheti a 1500 milliárd dollárt.