1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdaságot, az államot és magukat is hibáztatják a devizahitelesek. Igaz magukat kevésbé tartják felelősnek, mint ahogy mások gondolják. A devizahitelesek is megosztottak ebben a kérdésben.

Elsősorban a gazdasági környezet kedvezőtlen változásait teszi felelőssé a lakosság a hitelválság kialakulásáért, ugyanakkor az emberek szerint maguk az érintetteknek - adósok, bankok, állam - is markáns a felelőssége - derül ki a Lakásfókusz Elemzési Központ friss, 500 fő megkérdezésével végzett reprezentatív felméréséből.  

A gazdaságot okolják

A Lakásfókusz Elemzési Központ reprezentatív felmérésében 500 főt kérdeztek meg a devizahitelezés probléA kutatásban a megkérdezettek 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem vette fett hitelt. Az ő válaszaik jellemzően együtt mozogtak, 65-70 százalékuk szerint mind az öt tényező hozzájárult kisebb-nagyobb mértékben a jelenlegi helyzet kialakulásához. Egyedül a szabályozási rendszer és felügyelet kapott kisebb pontszámot, de a többség ezt a tényezőt is felelősnek tartja.

A megkérdezettek szerint a romló forintárfolyam és az egyre nehezebb jövedelmi viszonyok idézték elő a mostani nehézségeket, derül ki a felmérésből. A válaszadók 42 százaléka mind két lehetőségről úgy tartja, hogy maximális szerepet játszott a jelenlegi helyzet kialakulásában. Toplak Tamás, az elemzési központ vezető elemzője kifejtette, hogy az emberek jelentős része szerint a bankok és a hiteligénylők sem voltak körültekintőek, amikor hitelt vettek fel.

A válaszadók harmada úgy látja, hogy nem volt megfelelő szabályozás Magyarországon, emellett a pénzintézetek felügyelete is hiányos volt, ami szintén hozzájárult a mostani helyzet kialakulásához.

A lakosság véleménye a hitelválság tényezőinek szerepéről
(Mennyire volt az adott tényezőnek fontos szerepe a válság kialakulásában? Ötös skálán, balról jobbra maximálistól minimálisig, a válaszok százalékos megoszlásban)

Forrás: Lakásfókusz Elemzési Központ
(A képre kattintva a táblázat nagyobban is megjelenik)

Az üléspont határozza meg az álláspontot

A felmérésből kiderült, hogy másként látják az egyes tényezők súlyát azok, akiknek van hitelük, és azok, akiknek nincs. Azok, akiknek van devizahitelük, nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a külső tényezőknek, az árfolyamoknak, vagy a bankok hitelezési gyakorlatának. Ugyanakkor szerintük a felelőtlen hitelfelvétel is szerepet játszott, de ezt az átlagnál kevesebben tartották fő tényezőnek.

A fizetési nehézséggel küzdők másként ítélik meg a felelősséget.  Míg a törlesztést gond nélkül teljesítő hitelesek válaszai szinte teljesen megegyeznek a hitellel nem rendelkezők válaszaival - 63 százalékuk szerint a hitelfelvevők is hozzájárultak a válsághoz -, a fizetési gondokkal küszködők esetében ez az arány jóval alacsonyabb. Mindezek mellett még így is 40 százalékuk hangsúlyozta a devizahitelesek saját felelősségét.

Az is kiderült, hogy a devizahitelesek többsége nagyobb hangsúlyt fektet az állami szabályozók hiányosságára, mint a hitellel nem rendelkező társaik.

Toplak Tamás vezető elemző szerint a felmérés legfőbb tanulsága, hogy a lakosság meglepően objektívan látja a hitelválság kialakulásának okait, és még az érintettek, a devizahitelesek túlnyomó része is reálisan, racionálisan gondolkodik a saját helyzetéről.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG