Elsősorban a gazdasági környezet kedvezőtlen változásait teszi felelőssé a lakosság a hitelválság kialakulásáért, ugyanakkor az emberek szerint maguk az érintetteknek - adósok, bankok, állam - is markáns a felelőssége - derül ki a Lakásfókusz Elemzési Központ friss, 500 fő megkérdezésével végzett reprezentatív felméréséből.
A gazdaságot okolják
A Lakásfókusz Elemzési Központ reprezentatív felmérésében 500 főt kérdeztek meg a devizahitelezés probléA kutatásban a megkérdezettek 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem vette fett hitelt. Az ő válaszaik jellemzően együtt mozogtak, 65-70 százalékuk szerint mind az öt tényező hozzájárult kisebb-nagyobb mértékben a jelenlegi helyzet kialakulásához. Egyedül a szabályozási rendszer és felügyelet kapott kisebb pontszámot, de a többség ezt a tényezőt is felelősnek tartja. |
A megkérdezettek szerint a romló forintárfolyam és az egyre nehezebb jövedelmi viszonyok idézték elő a mostani nehézségeket, derül ki a felmérésből. A válaszadók 42 százaléka mind két lehetőségről úgy tartja, hogy maximális szerepet játszott a jelenlegi helyzet kialakulásában. Toplak Tamás, az elemzési központ vezető elemzője kifejtette, hogy az emberek jelentős része szerint a bankok és a hiteligénylők sem voltak körültekintőek, amikor hitelt vettek fel.
A válaszadók harmada úgy látja, hogy nem volt megfelelő szabályozás Magyarországon, emellett a pénzintézetek felügyelete is hiányos volt, ami szintén hozzájárult a mostani helyzet kialakulásához.
A lakosság véleménye a hitelválság tényezőinek szerepéről
(Mennyire volt az adott tényezőnek fontos szerepe a válság kialakulásában? Ötös skálán, balról jobbra maximálistól minimálisig, a válaszok százalékos megoszlásban)
Forrás: Lakásfókusz Elemzési Központ
(A képre kattintva a táblázat nagyobban is megjelenik)
Az üléspont határozza meg az álláspontot
A felmérésből kiderült, hogy másként látják az egyes tényezők súlyát azok, akiknek van hitelük, és azok, akiknek nincs. Azok, akiknek van devizahitelük, nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a külső tényezőknek, az árfolyamoknak, vagy a bankok hitelezési gyakorlatának. Ugyanakkor szerintük a felelőtlen hitelfelvétel is szerepet játszott, de ezt az átlagnál kevesebben tartották fő tényezőnek.
A fizetési nehézséggel küzdők másként ítélik meg a felelősséget. Míg a törlesztést gond nélkül teljesítő hitelesek válaszai szinte teljesen megegyeznek a hitellel nem rendelkezők válaszaival - 63 százalékuk szerint a hitelfelvevők is hozzájárultak a válsághoz -, a fizetési gondokkal küszködők esetében ez az arány jóval alacsonyabb. Mindezek mellett még így is 40 százalékuk hangsúlyozta a devizahitelesek saját felelősségét.
Az is kiderült, hogy a devizahitelesek többsége nagyobb hangsúlyt fektet az állami szabályozók hiányosságára, mint a hitellel nem rendelkező társaik.
Toplak Tamás vezető elemző szerint a felmérés legfőbb tanulsága, hogy a lakosság meglepően objektívan látja a hitelválság kialakulásának okait, és még az érintettek, a devizahitelesek túlnyomó része is reálisan, racionálisan gondolkodik a saját helyzetéről.