A lakhatási támogatás feltétele továbbra is az, hogy a munkavállaló legalább 6 hónapos, és legalább heti 20 órás munkaszerződéssel rendelkezzen, továbbá az állandó lakhelye és a munkahelye legalább 100 kilométerre legyen egymástól. Ezek a kritériumok változatlanok maradnak, viszont a tömegközlekedéssel történő 6 órás oda- és visszautazási idő - mint utolsó feltétel - 5 órára csökken.
A lakhatási támogatás iránti kérelem nemcsak a foglalkoztatás kezdete előtt nyújtható be, hanem a jogviszony létesítését követő 30 napon belül is.
Mennyi az annyi? A lakhatási támogatást tavaly október 1-je óta lehet igényelni, bevezetésének célja az volt, hogy segítse a munkaerő mobilitásának növelését, a munkanélküliek elhelyezkedését, amennyiben csak a lakóhelyüktől távol nyílik számukra munkalehetőség. A támogatást igényelhetik pályakezdők és közfoglalkoztatottak is. A lakhatási támogatás maximum 18 hónapig adható, összege fix, amely hathavonta csökken: az első hat hónapra 100 ezer, a másodikra 60 ezer, a harmadikra 40 ezer forint támogatás adható, amelyből a bérleti díj és a rezsiköltség finanszírozható, számlával igazolva. Ha a család együtt költözik, és ketten jogosultak lakhatási támogatásra, akkor az összeg 150, 90 és 60 ezer forint. Ha három vagy több jogosult is van egy családban, akkor 200, 120 és 80 ezer forintra emelkedik az egyes periódusokra adható támogatás összege. |
A rendelet kiegészül azzal, hogy a munkavállaló kéthavi támogatást előre kérhet, és ezt előlegként kaphatja meg.
10 ezer érdeklődő, 500 támogatott
Bálint István, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) foglalkoztatási főigazgató-helyettese a hivatal által szervezett pénteki állásbörzén elmondta: eddig több mint 10 ezren érdeklődtek a lehetőség iránt, és már ezerhez közelít a szerződések száma, miközben március 20-án kötötték meg az ötszázadikat. A pályázók leginkább Budapestre, emellett pedig Pest és Győr-Moson-Sopron megyébe mentek dolgozni.