Hogy nem volt okos dolog, az biztos
Az etikai bizottság szerint nem vétett a magatartási kódex szabályai ellen José Manuel Barroso, az Európai Bizottság volt elnöke, aki sokak rosszallását kiváltva nemrégiben munkába állt a Goldman Sachs amerikai befektetési banknál.
"A rendelkezésre bocsátott információk alapján nincs elegendő alap arra, hogy megállapítható legyen a feddhetetlenségre és önmérsékletre vonatkozó kötelezettség megsértése" - írta közleményben az etikai bizottság. A kommünikében ugyanakkor megfontolatlannak nevezték Barroso azon döntését, hogy elhelyezkedett a globális pénzügyi válság kirobbanásában széles körben felelőssé tett cégnél.
Az ombudsman nem hagyja annyiban
A döntésre reagálva az európai ombudsman elégedetlenségének adott hangot az etikai bizottság eljárásával kapcsolatban. Emily O'Reilly sérelmezte, hogy miközben a testület elismerte, hogy Barroso ügye ártott az Európai Unió megítélésének, mégsem állapítottak meg szabálysértést. Az ombudsman fontolóra veszi azt is, hogy saját hatáskörben újabb vizsgálatot indít az ügyben, az EB etikai bizottsága ugyanis szerinte több hibát is vétett az eljárás során.
Valami kell a kis nyugdíj mellé
José Manuel Barroso 2004-től és 2014-ig volt az Európai Bizottság elnöke. Miután bejelentették, hogy a GS-nél helyezkedik el, Európa-szerte rengetegen tiltakoztak, botrányosnak és szégyentelennek nevezték az eljárást, és sokan azt is követelik: vonják meg a 18 ezer eurós (mintegy 5,5 millió forintos) nyugdíjat, amire a Bizottság volt elnökeként vált jogosulttá.
Lapinformációk szerint Barroso évi 5 millió eurót kaphat a GS-től szolgálataiért, feladata pedig az lesz, hogy tanácsokkal segítse a bankot a Brexit minél simább átvészelésében. A Goldmant az egyik legnagyobb felelősként tartják számon a 2008-as gazdasági világválság kitörésében - ebben az időszakban egyébként épp Barroso volt az EU első embere.