Fotó: www.realityworks.com |
Üvöltenek, meg kell őket etetni és be kell pelenkázni – így néznek ki azok a bébiszimulátor-babák, amelyeket sok helyen a tinédzser-terhességek megelőzésére vetnek be. Most ausztrál kutatók kimutatták, hogy ennek a várttal ellentétes hatása is lehet – számol be róla a német N-Tv.de.
Az adalaide-i Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatói háromezer leány adatait vizsgálták meg, és arra jutottak, hogy a babaszimulátorok nem csökkentették a terhességek rizikóját, sőt. A babákat nem használó kontrollcsoporttal összevetve még nőtt is a nem kívánt terhességek aránya.
A babázós csoportban 8 százalék volt azok aránya, akik gyereket szültek, a nem babázós csoportban csak a fele. Ezen felül a babaszimulátoroknál 9, az azt nem használóknál 6 százalékban fordult elő abortusz.
A módszer egyébként az USA-ból származó "RealityWorks" programon alapszik, amely során a diákokat komoly felvilágosításban részesítik a dohányzásról, alkoholfogyasztásról, ezek hatásáról a magzatra, a szexuális életről, táplálkozásról. Ennek során egy hétvégén keresztül egy babaszimulátort is haza kell vinniük és gondozniuk.
Egyes vélemények szerint az oktatást még korábban, a gyerekkorban kellene kezdeni, és ami a terhességet illeti, nemcsak az anyákkal, hanem a potenciális apákkal is foglalkozni kéne. A tinédzserkori terhességek többnyire gyerekkori események következményei – írják. A babaszimulátorok csődje annak is lehet köszönhető, hogy egy ilyen rövid időszak egy babával csak idealizálja a terhességet.
Pont egy olyan időszakban, amikor a lányok vágyni kezdenek erre a szerepre. Ráadásul a műbabák rögzítik, mennyire gondozták őket jól, és akik ezt jól csinálták, azok pozitív visszacsatolást, dicséretet kapnak.
A "RealityWorks" programot 89 országban alkalmazzák, többnyire önkéntes alapon.
Fotó: www.realityworks.com |