A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (Reszasz) "újranyitná" az egészségügyi bértárgyalást - közölte a szervezet vasárnap.
Ez csak a kezdet
Közleményükben azt írták, hogy bizakodva fogadták a kormánynak az egészségügyben tervezett részleges bérfejlesztéssel kapcsolatos múlt heti bejelentéseit, de az ágazatban dolgozók bére még akkor is kisebb lenne, mint a visegrádi négyek hasonló béreinek átlaga, ha ez az ígéret 2017 végéig megvalósul. A bejelentést csak első lépcsőként tudják elfogadni ahhoz, hogy az egészségügyi bérek 2019-re elérjék "a hozzánk hasonló múltú országok átlagát" - hangsúlyozták.
Múlt hét szerdán sikerült megállapodniuk a feleknek abban, hogy szeptember elsejétől az egészségügyi szakdolgozóknak átlagosan valamivel több, mint 25 százalékkal, az orvosoknak pedig bruttó 107 ezer forinttal nő a jövedelmük havonta.
Bőven lenne még kin segíteni
A szakszervezet elfogadhatatlannak tartja, hogy a szakdolgozók, a védőnők, valamint az egészségügyi technikai dolgozók kimaradtak az érdemi bérfejlesztésből. A nekik tett ígéretek jelentéktelenek, nem veszik figyelembe, hogy a szakdolgozók elégedetlensége, ebből adódó elvándorlása és pályaelhagyása veszélyezteti az ellátás biztonságát - fogalmaztak.
A Reszasznak továbbra is célja a közfinanszírozott egészségügy megmentése és az ehhez szükséges források kiharcolása. "Hangsúlyozzuk, hogy a ReSzaSz célja a betegek biztonságának érdekében a közfinanszírozott egészségügy megmentése, és az ehhez szükséges források kiharcolása, ami a mindenkori nemzeti össztermék minimum 6 százaléka kell, hogy legyen." - közölték.