Sokan nagy izgalommal készülnek a felvételi ponthatárok ma esti nyilvánosságra hozatalára: közel 110 ezren jelentkeztek egyetemekre, főiskolákra. Számukra az a tét, hogy rendes eljárásban bekerülnek-e valamelyik felsőoktatási intézménybe, vagy más jövő vár rájuk ősztől. Azoknak sem kell elkeseredniük, akiknek idén nem sikerül bejutniuk az általuk megjelölt helyek egyikére, egy megfelelő szakképesítés kiválasztásával ugyanis nemcsak szakmát tanulhatnak, hanem egy későbbi sikeres felvételit is előkészíthetnek.
Idén nagyobb lesz a verseny
Tovább növeli az izgalmakat, hogy idén szeptemberben drasztikusan kevesebb államilag finanszírozott helyre juthatnak be a diákok az új felsőoktatási törvénynek köszönhetően. A támogatott helyek száma az előző évhez képest 2012-ben 67 százalékkal csökken. Az egyik legnagyobb veszteséget a jogász és a gazdálkodástudományi képzés szenvedte el. A gazdaságtudományok esetében 95 százalékkal, míg a jogi képzés esetében 88 százalékkal csökkent az államilag támogatott helyek száma.
Hoffmann Rózsa ugyanakkor júniusban bejelentette, hogy a kormány plusz 5000 támogatott helyet biztosít a hallgatóknak, de nem a jogász, közgazdász képzés esetében. A módosítás szerint 2400-al több hallgatót vesznek fel teljes állami támogatással műszaki képzésekre, kilencszázzal nő az informatikus, hétszázzal az agrárhelyek száma. Az egészségtudományok területén négyszázzal, a sporttudományok területén százötvennel emelkedik a keretszám. Részletek>>
Ha nem sikerült a felvételi
A felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt Zrt. szerint idén a tavalyinál több fiatal választja majd a szakképzést, különösen az OKJ-s szakképesítéseket. A sikertelen felvételi után a diákok általában azért döntenek az OKJ-s képzés mellett, mert az általuk választott területen szeretnének elhelyezkedni, és ehhez gyakorlatias, jól hasznosítható tudást akarnak szerezni. Mindezek mellett később megint megpróbálhatják a felvételit, amelynek újabb körében akár plusz pontokat is jelenthet az addigra megszerzett szakképzettség.
Bársony Csaba, a Perfekt Zrt. oktatási igazgatója kiemelte, hogy az OKJ képzések rendszere jövőre jelentősen átalakul, így azoknak, akik hatékonyan akarják kihasználni az idejüket, érdemes még idén jelentkezniük. 2013-ban a jelenlegihez képest csak mintegy feleannyi szakképesítés marad, és növekszik a képzések kötelező minimumóraszáma. Emiatt másfél-két évig tarthat egy szakképesítés megszerzése, ami most akár 6-8 hónap alatt teljesíthető.