A forbes.com listájából válogattunk:
1. Ne keress kétségbeesetten!
Biztos mindenkinek ismerős az, hogy kiküld 50-60 önéletrajzot ismerősöknek, cégeknek, sokszor egy központi e-mailcímre, konkrét állásmegjelölés nélkül. A „munkát keresek, segítsen rajtam”-jelmez a foglalkoztatóknak sem jön be, ezért csak a meghirdetett állásokra küldjünk önéletrajzot, vagy ha egy fejvadász kéri azt.
2. Ne bonyolítsd túl az önéletrajzod!
Senki sem kíváncsi az életedről szóló kisregényre, egy-két oldal, jól átlátható, rendezett, fényképes CV bőven elég. Azt gondolom, mondanunk sem kell, hogy ennek fontos eleme a komoly e-mailcím is, a freemail/citromail-es postafiókok 14 éves kor fölött már mindenkinek cikik.
3. Figyelj oda a közösségi oldalakra!
Ma már ostobaság azt hinni, hogy ne ellenőrizné le az interjúztató a Facebook/LinkedIn-profilodat, ezért a bulizós, kiscicás, idézetes képeket nem árt privátra állítani, vagy elhagyni.
A szélsőséges véleményeket is jobb megtartani magunknak, de ha már mindenképpen ilyesmit akarunk kirakni, tegyük azt fénykép és név nélkül.
4. Kérdezz!
Ne csak magadról beszélj, tegyél fel több kérdést is az állással és a céggel kapcsolatban, de lehetőleg ne rögtön a fizetéssel indíts.
5. Tarts néha szünetet!
A sokadik visszautasítás mindenképpen lélekölő lehet, ezért néha tényleg csak arra van szükség, hogy kicsit kiszakadjunk ebből, hogy aztán újból lendülettel tudjunk belevágni az álláskeresésbe. A Forbes tanácsa szerint ilyenkor nem árt a családhoz és barátokhoz fordulni.
5+1. Ne hangsúlyozd, hogy munkanélküli vagy!
Ezzel a felfogással csak ártani tudsz magadnak, ráadásul az interjúztatóval szemben is azt érezteted, hogy kétségbeesetten keresed az új állásod. Sokkal jobb, ha azt hangsúlyozod, hogy milyen pluszt tudnál hozni a céghez.
Jó munkakeresést kívánunk!