Ha elkészül a három budapesti szuperkórház, a saját területükről a nap 24 órájában fogadniuk kell a mentőket, és a legbonyolultabb eseteket. Így a jövőben nem fordulhat elő, hogy valaki azért bénul le egy agyvérzés következtében, mert nem sikerül négy órán belül rögeltávolító kezelést kapnia - ígéri Cserháti Péter, az Egészséges Budapest Program miniszteri biztosa a Népszavának adott interjúban.
A Szent János kórház már most, 2017-ben kapna 2 milliárdot egy MR készülékre, és egy másik olyan gépre, amely segítségével idegsebészeik begyakorolhatják az agyi erekből a vérrögök eltávolítását. Mire átköltöznek a Dél-budai Centrumba, ők is képesek lesznek komplex stroke-központként is működni.
Cserháti Péter elmondta: Magyarországon jelenleg mindössze 10 olyan orvos dolgozik, akinek van licencvizsgája arra, hogy ezt a munkát önállóan végezze. Csakhogy egy 24 órás nonstop ellátáshoz legalább harmincra lenne szükség. A licencvizsga megszerzése két év és sok pénz, most olyan megoldáson dolgoznak, hogy állami forrásból megszerezhető legyen a tudás, amiért cserébe 5 évig a finanszírozó kórházban kellene maradnia a speciális szaktudással rendelkező orvosnak. Ilyen szakemberből egyébként 100-200-ra lenne szükség Cserháti szerint.
Mi lesz a bezárt kórházak helyén?
A régi kórházak épületeit nem próbálnák meg eladni, a 2007-es kórházbezárások után ugyanis sok épület maradt az állam nyakán. Helyette felújítanák és hasznosítanák őket, akár úgy is, hogy az állam venné őket bérbe saját célra a piacról bérelt irodák helyett - mondta a miniszteri biztos a Népszavának.
Szuperkórházak Budapesten A XI. kerület Dobogó nevű városrészben egy 1058 ágyas modern tömbkórházat húznának fel. Ide költöztetnék a Kútvölgyi úti klinikai tömb összes osztályát, a két gyermekklinikát a Tűzoltó, illetve a Bókay utcából, az egyik női klinikát, valamint a nagy traumatológiát és az idegsebészetet a Szent János Kórházból. |