Kevés helyen történik érdemi munkavégzés a klasszikus iroda-hivatali munkarendben működő vállalkozásoknál a Banknegyed Vállalkozói Központ elemzése szerint. Az 500 megkérdezett vállalkozás döntő részénél (71%) a szombati munkavégzés minimális létszámmal zajlik, a megkérdezettek beszámolói szerint érdemi, az üzletmenetet elősegítő tevékenység alig-alig történik. Különösen igaz ez a külföldi tulajdonú cégekre, ahol az anyavállalat központjában a hétvégére tekintettel nem dolgoznak.
Ebédre otthon vagyok!
Sok vállalkozásnál egyfajta hangulatjavító intézkedésként a dolgozókat jellemezően 13-14 óra magasságában hazaengedik, mindössze 11%-os volt azon válaszadók aránya, ahol ténylegesen az irodában kell tölteni a teljes munkaidőt. A felmérésben résztvevő cégek 78%-ánál arról számoltak be, hogy ezeken a napokon - az ügyfélforgalmat kezelő front-end területek kivételével - a legtöbb területen inkább csak háttér, adminisztratív jellegű munka folyik, a vezetők jellemző távollétében.
Inkább menjünk szabadságra
A felméréshez kapcsolódó személyes, interjújellegű beszélgetésekben kiderült: a vállalkozások közel harmadánál (a megkérdezettek 31%-a) úgy vélik: a szombati munkavégzésnek nagyobb a működési költsége, mint az üzleti haszna, így a dolgozókat inkább kötelező szabadságra küldik. Ez a megoldás főleg a KKV szektorban működő kis és középvállalkozásokra jellemző. Jellemző, hogy a nem-kiskereskedelmi területen működő, jórészt szolgáltató cégek csak rövidített nyitva tartással üzemelnek.
Próbálta már a távmunkát?
Dacára az első látásra nem különösebben magas termelékenységnek, a felmérésben részt vevők 92%-a nem mondana le az egybefüggő 4 napos munkaszünetről, inkább vállalják a szombati munkavégzés kényelmetlenségét. Ugyanakkor a válaszadók 64%-a úgy véli: ezek a napok kiválóak lennének a Magyarországon még egyelőre gyerekcipőben járó távmunka-lehetőségek tesztelésére, vagy akár tartós bevezetésére is – jelezte Molnár Ákos, a kutatási projekt vezetője.