A Polt Péter legfőbb ügyésszel a Népszabadság készített interjút. Többek között arról is kérdezték, hogy felesége révén (aki az MNB személyügyekért felelős ügyvezető igazgatója és felügyelőbizottsági elnök, illetve tag az MNB két alapítványában) Poltot is érintettnek tartja az ellenzék az MNB alapítványaival kapcsolatos botrányban, amiért lemondatnák, Polt úgy válaszolt: "Most is csak azt mondhatom erre, mint korábban is: a jogállami követelményeknek megfelelően választottak meg legfőbb ügyésznek, törvényesen végzem a dolgom. Nincs olyan törvényi feltétel, ami a távozásomat indokolná, ahogy korábban sem volt. Nincs okom lemondani."
Polt Péter legfőbb ügyész. MTI Fotó: Illyés Tibor |
Arra a kérdésre, hogy az ügyészség miért is kezdett el vizsgálódni az MNB alapítványai körül, Polt azt mondta, az ügyészség az alapítványok működésének törvényességét vizsgálhatja, alapvetően kérelemre, hogy a bíróság által elfogadottak szerint tevékenykedik-e. Érkezett egy beadvány, miszerint a közbeszerzésre vonatkozó előírásokat nem tartották be, ezért a Fővárosi Főügyészség elrendelte a törvényességi ellenőrzést valamennyi szóban forgó alapítvány tekintetében.
Kevés a büntetőjog a korrupció ellen
A legfőbb ügyész szerint "vannak korrupciós ügyek, bár kétségtelen jóval kevesebb, mint amennyi lehetne".
"Meggyőződésem, hogy nem elsősorban büntetőjogi eszközökkel lehet igazán hatékonyan fellépni a korrupció ellen. Hatékonyabb tud lenni a megelőzés, amihez elengedhetetlen a döntési folyamatok egyszerűsítése, átláthatóvá tétele. Nem szabad lebecsülni, de eltúlozni sem a hazai korrupció mértékét és veszélyeit. És bár az efféle ügyekből egy is sok, látni kell, hogy a jogalkotók és a jogalkalmazók is sokat tettek az elmúlt években a visszaszorítása érdekében. Vannak szép sikereink is" - mondta Polt, majd hozzátette: a korrupciós ügyeket titkosszolgálati eszközök és módszerek nélkül szinte lehetetlen ma már felderíteni és bizonyítani.