A Budapesti Kommunikációs Főiskola és a Lauritzen Marketing közös diákmunka konstrukciót dolgozott ki: a hallgatókat olyan hosszútávú munkalehetőséget kapnak, amelyből finanszírozhatják a tandíjukat - áll a főiskola honlapján. A Lauritzen Magyarország vezető BTL ügynöksége, szolgáltatásai között szerepel a marketing, kreatív tervezés, a rendezvényszervezés, raktározás, szállítmányozás is.
A Coca-Cola is támogatja a kezdeményezést, a cégnél a hallgatók hostként, supervisorként, vagy akár kiemelt munkakörben is dolgozhatnak.
A jól dolgozó diákoknak a Lauritzen próba állásinterjúkat és szakmai konzultációkat is szervez. Ezután egyenesnek tűnik az út a munkaerőpiacra: bár, legalábbis a közlemény szerint, egyelőre csak gyakornoki pozíciókra számíthatnak a hallgatók a tandíj ledolgozása után.
A BKF-n mindenki fizet
A BKF az idei tanévre egyetlen állami ösztöndíjas helyet sem kapott, mivel a gazdasági képzésnek juttatott 250 fős keretszámból - tavaly még 4900 diák járhatott ingyen egyetemre, főiskola - ide már nem jutott. Ez valószínűleg jövőre is így marad, sőt lehet, hogy egyetlen gazdasági és jogi hallgatót sem támogat majd az állam.
Diploma: nem egyszerű megszerezni |
A kormány magyarázata szerint ennek két oka van: egyrészt a gazdasági szakemberekből már elég van a piacon, másrészt a végzettek a viszonylag magas fizetésből ki tudják majd fizetni a tandíj finanszírozására felvett diákhitelt. Akár jogosak ezek az indokok, akár nem, az biztos, hogy a keretszámok csökkentésével sok pénzt meg lehet spórolni a felsőoktatáson. (Amit utána a kormány a kizárólag tandíjfizetésre felhasználható Diákhitel2 kamattámogatására költ el, így végül rosszabbul jön ki, mint eddig.)
A 2012-ben felvett BKF-s hallgatóknak a gazdálkodási és menedzsment szak magyar nyelven 274 ezer forintba, angolul 348 ezer forintba kerül félévenként. Ennyi az ára a kereskedelem és marketing szaknak is, a turizmus-vendéglátás szakért pedig 234 ezer forintot kell fizetni. A kétéves felsőoktatási szakképzések ára 128-148 ezer forint. Tehát 25-58 ezer forintot kell a diákoknak keresniük havonta, ez akár napi 6-8 órás munkát is jelenthet. Ezeknek a szakoknak egyébként más intézményekben sem jutott állami hely: a gazdasági szakok közül egyedül nemzetközi gazdálkodás képzésben vehetnek részt ösztöndíjasként a hallgatók.