EPA/Abir Sultan |
Valahol a gyanúsított és a tanú között
A svájci ügyészség ki akarja hallgatni Joseph Blattert, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) újraválasztott elnökét, Michel Platinit, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnökét és Vitalij Mutko orosz sportminisztert is a FIFA korrupciós botrányának ügyében indított büntetőeljárás során - írta bennfentes forrásokat idézve a The Sunday Times.
A brit lap - amely éppen egy éve hosszú feltáró riportsorozatot közölt a 2022-es világbajnokság győztes katari pályázatát övező korrupciógyanús ügyekről - most azt írta, hogy Blatter az egyike annak a tíz, jelenleg is hivatalban lévő FIFA-tisztviselőnek, akiket a svájci hatóságok ki akarnak hallgatni.
A brit lap forrásai szerint egy svájci ügyészcsoport titokban már két hónapja büntetőjogi eljárást indított a 2018-as (orosz) és a 2022-es (katari) vb rendezési jogáról 2010 decemberében tartott FIFA-szavazás ügyében, bűncselekménynek minősülő hivatali visszaélés és pénzmosás gyanújával. E bűncselekmények a svájci törvények alapján 7 és fél évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők.
A The Sunday Times szerint a svájci vizsgálat eddigi menete során már lefoglaltak dokumentumokat a FIFA székhelyén, és zárolták egyes FIFA-tisztviselők bankszámláit. Blattert és Platinit "információkat szolgáltató személyként" készülnek kihallgatni a svájci hatóságok; a svájci törvények alapján ez a meghatározás a tanú és a gyanúsított közötti jogi státust jelöli - áll a vasárnapi brit lap cikkében. A The Sunday Times forrásai szerint ugyanezen jogi státus alapján kívánja meghallgatni a svájci ügyészség Vitalij Mutko orosz sportminisztert is.
A lap szerint a svájci vizsgálat az amerikai igazságügyi minisztérium és az FBI által indított eljárástól elkülönülve folyik; ez utóbbi keretében tartóztattak le néhány magasrangú FIFA-tisztviselőt (gyakorlatilag órákkal az előtt, hogy ötödször is újraválasztották Blattert elnöknek), Részletek >>
Blattert pénteken ötödször, újabb négy évre választották meg a FIFA elnökévé - nem sokkal azután, hogy közvetlen környezetéből is tartóztattak le vezetőket komoly korrupciós vádakkal. (Technikailag úgy nyert, hogy kihívója visszalépett, mután az első szavazási forduló után egyértelművé vált Blatter győzelme.) Az UEFA-tagok döntő többsége - köztük Csányi Sándor MLSZ-elnök - a kihívó Ali bin al-Husszein jordán hercegre szavazott. |
Minden botrányt megúszott - feldobják-e Blattert a többiek?
Greg Dyke, az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) elnöke a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: Blatterre "szinte lehetetlen" nyomást gyakorolni, mert egyszerűen nem vesz tudomást a személyét közvetlenül érintő ilyen kísérletekről. Az elmúlt másfél évtizedben "botrány botrányt követett" a FIFA-ban, de Blatter "mindegyiket megúszta" - fogalmazott az FA vezetője.
Blatter egy nappal az újraválasztása után élesen bírálta Loretta Lynch amerikai igazságügyi minisztert és az UEFA-t is utalásokat téve arra, hogy valójában politikai megfontolások és sportpolitikai sérelmek állhatnak amögött, hogy támadást intéztek a FIFA vezetése ellen. Fotó: MTI/EPA/Walter Bieri |
Hozzátette ugyanakkor: mindezek ellenére sem hiszi, hogy Blatter kitölti újabb elnöki megbízásának négy évét, mert a mostani botrány minden eddiginél nagyobb.
Dyke egyenes utalást tett arra a lehetőségre, hogy a FIFA korrupciógyanúval őrizetbe vett vezető tisztviselői Blatter ellen vallhatnak. A FA elnöke kijelentette: nem tartaná meglepőnek, ha e vezetők közül néhányan vádalkut kötnek a nyomozást folytató amerikai igazságügyi hatóságokkal. Greg Dyke nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy a 2022-es katari világbajnokság "kérdőjelessé válhat", ha a svájci hatóságok hivatalosan is megállapítják, hogy Katar megvesztegetéssel nyerte el a rendezési jogot.
Mennyire korrupt a FIFA? Az amerikai ügyészség vádirata szerint a héten meggyanúsított 14 ember - köztük több aktív és korábbi FIFA-vezető - az elmúlt bő 2 évtizedben összesen 150 millió dollár értékű kenőpénzt fogadott el. Ez több mint 42 milliárd forint. |