MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Ma véget ér a 2017/18-as tanév és megkezdődik a két és fél hónapos nyári vakáció. A mostani tanév mintegy 751 ezer általános iskolás, 78 ezer szakközépiskolás, 5800 szakiskolás, 182 ezer gimnazista és 168 ezer szakgimnazista számára zárul, közülük az érettségizők egy részének még hátra vannak a szóbeli vizsgák.
Nem ez lesz az utolsó hosszú nyári szünet?
Pár napja felröppent a pletyka, hogy a kormány a tavév meghosszabbítására, a nyári szünet megrövidítésére készül (erről korábban az oktatási államtitkár is beszélt, igaz, az időpont megjelölése nélkül). Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azonban cáfolta az értesülést. A jövő évi tanrendben valóban nem látni változást - a tanítási év hossza, szerkezete is megfelel az előző évek gyakorlatának. A következő tanév 2018. szeptember 3-án, hétfőn kezdődik, az utolsó tanítási nap 2019. június 14-én, pénteken lesz, a tényleges tanítási napok száma 181 nap.
Hasznos tudnivalók: nyári menetrend, nyári meló
|
Nyáron sok diák vállal munkát, és a Pénzügyminisztérium 2018-ban is meghirdeti a nyári diákmunka programot 3 milliárd forintból, amelynek keretében a 16-25 év közötti diákok kaphatnak munkalehetőséget. Varga Mihály pénzügyminiszter korábban azt mondta: a programban új elem, hogy a területi, települési önkormányzatok és az önkormányzati fenntartású intézmények mellett ezentúl a mezőgazdaság és vendéglátás területén működő vállalkozásoknál is támogatható a diákok legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatása.
Az biztos, hogy az egekig felértékelődött a diákmunka, szinte nincs olyan szakterület, ahol ne fogadnák örömmel, sőt ne várnák repesve a fiatalokat. Az építkezéstől kezdve szinte mindenhol mesésnek tűnő fizetést ígérnek a fiataloknak. Félő, hogy a jó pénz reményében sokan felelőtlenül belevágnak olyasmibe is, ami esetleg meghaladja a fizikai erejüket, állóképességüket - nem szabad figyelmen kívül hagyni a biztosítás kérdését sem >>
A nyári munkát vállaló diákok a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak, bejelentésükre, adózásukra - a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével - ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. Mi kell a diákmunkához és mennyit kell adózni? >>