Tavaly a negyedik negyedévben nagy-Britanniában 5190 magyar állampolgár igényelt NINO-t (National Insurance Number, egyfajta társadalombiztosítási azonosítószám) Nagy-Britanniában, ezzel az év egészére 17 900 ilyen kérelem jutott, sokkal több, mint bármikor a statisztika fennállása óta (lásd grafikonunkat). Az előző évhez, 2010-hez képest 26 százalékos a növekedés – derül ki a brit munkaügyi hatóság, a DWP újabb adataiból. Ezeket a számokat a bevándorlással kapcsolatos jelzőszámként is használják.
Negyedéves szinten ez a második legmagasabb érték az adatsorok teljes tíz éves történetében, és igaz, hogy csak szerény növekedés az előző negyedévi 5040 főhöz képest, mégis figyelemre méltó. Ebben a brit statisztikában és más külföldi (például németországi) migrációs adatsorokban ugyanis az októbertől májusig terjedő időszak inkább a csökkenés időszaka. Ennek oka, hogy a mezőgazdaság, illetve az idegenforgalom szezonalitása miatt ezekben az időszakokban lényegesen kevesebben mennek oda dolgozni, mint tavasztól őszig.
Még a spanyoloknál is jobb, mint itthon?
A spanyol statisztikai hivatal (INE, Instituto Nacional de Estadística) adatai szerint a mély gazdasági válsággal küzdő országba 2010-ben 915, 2011-ben 1122 magyar állampolgárságú bevándorló érkezett. Ez azonban inkább csökkenés az előző évekhez képest, az Eurostat 2009-re 1013, 2008-ra 1392, 2007-re pedig 2051 magyar bevándorlóról tud. A magyar állampolgárok ezzel párhuzamos elvándorlása Spanyolországból sokkal alacsonyabb volt, 2008-ban 222, 2009-ben 360, 2010-ben 263 fő (Eurostat). |
A korábbi években szokásos 20-50 százalékos visszaesés helyett most mégis határozott emelkedés van. Ezt a furcsaságot húzza alá az is, hogy az EU-hoz később csatlakozott 12 ország polgárai összesen a harmadik negyedévben 142, a negyedikben csak 105 ezer biztosításiszám-kérelmet adtak be, a legtöbb országnál csökkent a kérelmek száma. (Németországi statisztikákról itt, ausztriai munkavállalásról itt írtunk korábban, mindkettő a hazai munkaerő elvándorlásának gyorsulását mutatta.)
Az természetesen ezekből a statisztikákból nem látszik, hogy hányan mentek tanulni, hányan dolgozni, és hányan esetleg csak segítő családtagként. Mint ahogy az sem, hogy hányan maradtak kint hosszabb távon, és hányan jöttek esetleg haza, vagy távoztak inkább egy harmadik országba. A brit népességstatisztikákban a 2011 júniusi adatok szerint 42 ezer magyarországi születésű és 41 ezer magyar állampolgárságú nagy-britanniai lakos szerepel. A munkaügyi statisztika viszont tíz év alatt 95 100 magyart említ, akik NINO-számot kértek. A növekvő tendencia azonban mindenképpen aggasztó.
Orbán a kivándorlásról: már csak 5-10 évet kell kibírni "Mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy Magyarország olyan ország legyen, ahová vissza fognak jönni a magyar fiatalok. Ebben én hiszek, erre látok esélyt. Magyarországnak kell még néhány év, öt-tíz év, és jobb ország lesz, jobb életet nyújtó, boldogabb ország lesz, mint azok, ahová most elmennek a fiatalok, és akkor vissza fognak jönni" - fejtette ki véleményét Orbán Viktor miniszterelnök az elvándorlással kapcsolatban az M1 televíziónak az MTI szerint. |