Idei elemzésében az Economic Policy Institute a 350 legnagyobb amerikai vállalat dolgozóit vette szemügyre és megdöbbentő eredményre jutott:
Ugyanabban a szektorban az ügyvezetők 303-szor többet keresnek, mint egy átlagos dolgozó 2014-ben. Érdemes megnézni, hogy a felső vezetők fizetése volt ennél sokkal magasabb is, de tágabb időszakot nézve a mostani adat is kiemelkedő.
Kékkel jelölve: ügyvezető igazgatói fizetések alakulása. Pirossal: átlagos alkalmazotti bérek alakulása. Forrás: EPI.org |
A változás leginkább a 80-as évek közepén indult meg, ekkor 10-15 év alatt megnégyszereződött a dolgozók és vezetők fizetése közötti különbség az Egyesült Államokban.
Nem a képesség számít?
A tanulmány reagál egy gyakran megkapott kritikára is, miszerint a fizetés növekedése nem a pozíciónak, hanem a képességeknek köszönhető, tehát minél egyedülállóbb valakinek a tudása, annál többet kereshet.
A mostani kutatás adatai szerint azonban az ügyvezető-igazgatók fizetése még a legjobban megfizetett dolgozókénál is gyorsabban nő: ehhez a legjobban kereső háztartások 0,1 százalékát (amely egyben szűrő is a legjobb képességűekre) hasonlították össze a vezetők fizetésével, akik a 2013-as adatok alapján 5,84-szer keresnek többet a dolgozóknál.
A szerzők szerint a drasztikus különbséget nem a gazdasághoz hozzáadott értékek okozzák leginkább, hanem a cégben betöltött pozícióból fakadnak. A dolgozóknál sokkal inkább megfigyelhető a képesség és a bérezés közötti folytonos kapcsolat, míg a felső vezetők esetében a bérezés beszakadt a 2000-es években, míg a teljesítményük gyakorlatilag nem változott.
Az enyhén baloldali Economic Policy Institute vezetője szerint a most megjelent adatok intő jelként szolgálhatnak: irreális mértékben nő a vezetők fizetése a dolgozókhoz képest, miközben erre egyelőre nem találni indokot. Lawrence Mishel, a EPI vezetője szerint, ha ekkora szeletet akarnak a vezetők kivenni a fizetési tortából, sokkal többet kell hozzátenniük a gazdasághoz.