A Nemzeti Munkaügyi Hivatal adatai szerint a foglalkoztatók az illetékes kirendeltségeken 2012. július hónap folyamán összesen 37,9 ezer munkaerőigényt jelentettek be, amely az előző hónaphoz képest 13,4 százalékos (4,5 ezres) növekedést, míg az előző év júliusához képest 8,9 százalékos (3,7 ezres) csökkenést jelent.
A nem támogatott állások száma csökkent
Júliusban a támogatott állások aránya 69,5 százalékot, a nem támogatott állásoké pedig 30,5 százalékot tett ki. Az elmúlt hónaphoz képest a nem támogatott állások arányában -10,5 százalékpontos, míg az előző évhez képest -2,7 százalékpontos arány-elmozdulás történt.
Az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma júliusban csökkenésbe fordult, így számuk 11,6 ezer darabot tett ki. Az elmúlt hónaphoz képest 15,6 százalékkal, egy éves távlatban pedig 16,3 százalékkal csökkent a munkaerőigények kínálata. A legtöbb új nem támogatott álláslehetőséget Budapesten (2,0 ezret), Győr-Moson-Sopron megyében (1,3 ezret) kínáltak a munkáltatók.
Az új támogatott állások száma júliusban 26,4 ezer darab volt, ami egy hónap alatt 33,5 százalékkal (6,6 ezer darabbal) nőtt, míg az előző év azonos időszakához képest 5,2 százalékkal (1,4 ezer darabbal) csökkent. A legtöbb újonnan bejelentett támogatott állást a tárgyhónapban Budapesten (4,9 ezret), Borsod-Abaúj-Zemplén (3,3 ezret) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (2,7 ezret) kínálták a munkáltatók.
Egy év alatt 26 ezerrel csökkent az álláskeresők száma
Foglalkozások szerint a legtöbb nem támogatott munkaerőigényt mechanikaigépösszeszerelő, egyéb, máshova nem sorolható egyszerű szolgáltatási és szállítási, tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr, bolti eladó szakmákban kínálták a foglalkoztatók júliusban. A támogatott állások esetében egyszerű, szakképzettséget nem igénylő szakmákban érkezett a legtöbb bejelentés.
A nyilvántartott álláskeresők zárónapi száma 527,6 ezer főt tett ki, amely az előző hónaphoz képest enyhe mértékű, 0,6 százalékos (3,2 ezer fős) emelkedést jelent, míg az előző év azonos hónapjához viszonyítva 4,8 százalékos (26,6 ezer fős) visszaesés történt. Az álláskeresők száma február óta tartó csökkenő trend után fordult ismét emelkedésbe, amelyben jelentős szerepet játszik a középiskolai és az egyetemi, főiskolai tanév vége.
Szezonális jelenség ugyanis, hogy az iskolaév végeztével megjelennek a munkaügyi központokban a pályakezdő fiatalok, hogy igénybe vegyék álláskeresésükhöz a szolgálat segítségét. Mindezt alátámasztja, hogy a nyilvántartásba belépő pályakezdők száma 55,9 százalékkal, míg a nem pályakezdő álláskeresők száma csak 7,8 százalékkal nőtt egy hónap alatt.
A többség nem kap támogatást
A legtöbb álláskeresőt továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye munkaügyi kirendeltségei tartanak nyilván. Az egy évnél hosszabb ideje nyilvántartott álláskeresők száma 142,8 ezer fő volt, amely az előző hónaphoz képest 3,8 százalékkal nőtt, míg az előző év azonos hónapjához képest 4,1 százalékkal csökkent.
2012. júliusban az álláskeresési támogatásban részesülő álláskeresők száma 53,5 ezer fő, a szociális ellátásban részesülőké 190,6 ezer fő, az ellátatlanok száma pedig 283,5 ezer fő volt. Az álláskeresési támogatásban részesülők száma az előző hónaphoz képest növekedést, az előző évhez képest csökkenést, a pénzbeli ellátásban nem részesülők száma mindkét viszonyítási időponthoz képest növekedést, míg a szociális ellátottak száma júniushoz képest csökkenést, 2011. júliushoz képest növekedést mutatott.