Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint az elmúlt két hónapban rendkívüli mértékben megnőtt a közzétett felszámolások és végelszámolások száma. 2012 januárjában 1951 céggel szemben indítottak felszámolási eljárást a cégbíróságok, ez 44 százalékkal több, mint egy évvel korábban, és 41 százalékkal meghaladja az eddigi januári rekordot is, amit a válság első hullámában, 2009-ben regisztráltak.
Felszámolási hullámot hozott a NAV bekeményítése
Az átszervezés és a szemléletváltás nemcsak a válság által megtépázott iparágakon, hanem a Magyarországon egykor nagy hagyományokkal rendelkező ágazatokon is segíthet. Ha kiderül, hogy az eddig bevált üzleti modell már nem működik, nem elég várni a csodát. Részletek>> |
Az Opten szerint újabb emelkedő trend kialakulását jelzi, hogy a korábbi időszak viszonylagos nyugalma dacára már decemberben is 49 százalékos növekedés volt tapasztalható. A szakemberek már akkor is jelezték, hogy a NAV intézkedései miatt kényszer-végelszámolás alá került cégek felhalmozott adósságainak felszínre kerülésével komoly felszámolási hullám várható az idei évre. Tavaly két és félszer több kényszer-végelszámolást indított a NAV, mint egy évvel korábban. A bekeményítés oka, hogy az adóhatóság tömegesen számolja fel azokat a társaságokat, akik elmulasztják benyújtani mérlegüket.
Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója szerint január és december az adó- és egyéb jogszabályok változása miatt mindig kritikus hónap. A múlt év adatai és a mögöttük álló folyamatok azonban most egy egész évre kiható, minden eddiginél nagyobb felszámolási hullámot vetítenek előre.
A szakértő feltételezését alátámasztják a végelszámolási adatok is, ahol még a felszámolásoknál is gyorsabb ütemű emelkedést regisztráltak. 2012 első hónapjában 1994 végelszámolás megindítását tették közzé, ez 71 százalékos növekedés az egy évvel korábbi értékhez képest. Itt is igaz, hogy a romló tendencia már decemberben megkezdődött, akkor 78 százalékkal több végelszámolás indult meg, mint 2010 decemberében.
Tisztulási folyamatot indított a NAV
Tóth Tamás a felszámolások és a végelszámolások adatihoz hozzáfűzte, hogy cégvilágban a romló tendencia nem „statisztikai hiba”, véleménye szerint a gazdaságnak növekedésre és tisztulásra van szüksége, amihez igen sok változásnak kell végbemennie. Tóth Tamás kétségkívül jó hírnek tartja, hogy a NAV és a cégbíróságok kiszűrik a rendszerből a nem működő cégeket, hiszen ez egyfajta tisztulási folyamatként értelmezhető. Annak azonban nem örül, hogy ilyen mértékben kell megtisztítani a cégvilágot, illetve hogy a tisztulás közben ilyen sok adósságot hátrahagyó cég kerül felszínre.
A képet némiképp árnyalja, hogy mindkét mögöttünk álló hónapban rekordmagasságba szökött az új cégek alapítása is. Decemberben 7242, januárban 7166 új cégbejegyzést tett közzé a cégbíróság, ez azonban feltehetőleg annak tulajdonítható be, hogy most szigorították és drágították a cégbejegyzést. A sok új alapítás tehát részben „előrehozott beruházásként” értelmezhető, részben pedig az az oka, hogy megszűnt az egyórás cégalapítás lehetősége, ami gyakorlatilag kizárta, hogy a cégbíróságok érvényesíteni tudják a cégvezetéstől eltiltott személyekkel szembeni szankciókat. Nem zárható tehát ki annak lehetősége, hogy egy utolsó nagy roham indult az ügyeskedők részéről annak érdekében, hogy akár több cég alapításával tovább űzhessék játékukat.