Az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adatai szerint a mostaninál csak 2012 utolsó negyedévében regisztráltak rosszabb adatokat, akkor 1578 építőipari vállalkozást zártak be.
Kiemelik: hiába csökkent nagymértékben a felszámolások és végelszámolások mértéke is az elmúlt időszakban az építőiparban, márciustól május végéig csaknem rekordot döntött a nyilvántartásból törölt cégek száma.
Mindeközben - ahogy azt a Privátbankár megírta - egymást követő két hónapban is jelentősen nőtt az építőipar teljesítménye. Erről bővebben IDE kattintva olvashat.
A hitelezésre várnak
Szakértők szerint az idei évet összességében pluszban zárhatja az építőipar. Részletek >> |
Az Opten előrejelzése szerint a növekvő megrendelésállomány csak lassan és csak a következő hónapoktól fogja éreztetni hatását a céginformációs mutatókban. A jelenlegi számokban még a stagnáló gazdaság és a jogszabályi változások miatt korábban megindult átrendeződés dominál.
Az igazi építőipari áttörést a lakossági jelzálog-hitelezés fellendülése indítaná meg, de a pénzintézetek továbbra is csökkenő hitel-betét mutatója arra utal, hogy erre még várni kell – véli a céginformációs szolgáltató.
Felére esett a hitelezői felszámolás
Az Opten kifejti: a cégtörvény tavalyi módosításával, a kényszertörlési eljárás bevezetésével csaknem teljesen megszűntek a kényszer-végelszámolások, és a rendszerint ezekből következő felszámolások. Ennek eredménye, hogy míg 2012 májusa és júliusa közötti három hónapban 1264 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon, addig az idei év azonos időszakában csak 610-zel szemben kezdeményeztek ilyet a hitelezők.
Hozzáteszik, hogy ugyanez a jogszabály-módosítás még nagyobb visszaesést eredményezett a végelszámolásoknál: miközben korábban egy kalap alá tartozott a tulajdonosok által kezdeményezett végelszámolás és a hatóságok által indított kényszer-végelszámolás, most már csak a tulajdonosi döntés végeredményeként megjelenő végelszámolásokat mutatja a statisztika. Így fordulhat elő, hogy míg 2012 márciusa és májusa között összesen 1757 cég végelszámolása kezdődött meg, ez az idei évben 368-ra olvadt.
A szigorúbb szabályok segíthetnek az ágazatnak
Az Opten közleménye kitér arra is, hogy további tisztulás várható az építőiparban a július 1-jén hatályba lépő, fizetési határidőre vonatkozó szabályokkal, illetve a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv (TSZSZ) felállításával. Előbbiek értelmében a szerződésben meg nem határozott fizetési határidő 30 nap lesz, illetve tilos lesz 60 napnál hosszabb fizetési határidőt kikötni. A lépés átalakíthatja a hazai kereskedelmi hitelpiacot. Azok a vállalatok ugyanis, amelyek eddig is csak jelentős késéssel fizetve tudtak fennmaradni, kénytelenek lesznek kereskedelmi hitelért folyamodni. Ezzel szemben azok, amelyek csak azért vettek fel hitelt, mert vevőik hosszú határidővel vagy késedelmesen fizettek, jobb likviditási helyzetbe kerülhetnek.
A TSZSZ képében olyan szakértői szerv jönne létre, amely meggyorsítja a szerződésből eredő teljesítések után járó ellenszolgáltatás jogi kikényszerítését, így vetve gátat az építőipari lánctartozások kialakulásának. A folyamat hosszú távon pozitív eredményeket hozhat a statisztikákban, rövid távon azonban továbbra is magas cégtörlési arányokkal számolhatunk - közölte az Opten.