Az Ernst & Young Globális Tőkebizalmi Barométere szerint a gazdasági bizonytalanságok ellenére, meglepő módon növekedés várható az M&A piacon. A vezető nemzetközi vállalatok 41 százaléka arra számít, hogy az elkövetkező 12 hónap során fog akvizíciót végrehajtani. Az erősebb mérlegeredmények és a működési hatékonyságra fektetett hangsúly együttesen azt jelenti, hogy a nagy tőkével rendelkező vállalatok továbbra is terveznek M&A tranzakciókat.
Az erősebb mérlegeredmények segítik az M&A tevékenységek bővülését
Az elemzés szerint az elmúlt három év intézkedéseinek eredőjeként a globális nagyvállalatok biztosabb alapokon állnak, mérlegeik jelentősen megerősödtek 2008-as évhez képest. Ezen kívül javították tőkestruktúrájukat is, főként a kamatkiadások csökkentésével és a futamidők kitolásával. A vállalatok összesített adósságállománya fogyott, így több mint felüknél az adósság-tőke arány kevesebb, mint 25 százalék, és 78 százalékuk tervezi, hogy fenntartja, vagy tovább csökkenti adósság-tőke arányát a következő 12 hónapban.
A vállalatok nyereségre vonatkozó kilátásai is viszonylag kedvezőek: a megkérdezettek csaknem fele (47%) biztos benne, hogy a profit legalább a jelenlegi szinten marad; további egyharmaduk szerint a kilátások pozitívak és a finanszírozási feltételek is javulnak. A felmérésben résztvevők 68 százaléka szerint a tőkepiaci körülmények a legrosszabb esetben sem romlanak.
Vállalati optimizmus egy bizonytalan piacon
A gyengülő globális növekedési várakozások ellenére, a vezető vállalatok közül sokan optimisták saját nemzetgazdasági és a hosszú távú gazdasági kilátásaikkal kapcsolatban. Az Egyesült Államokban a lassuló növekedés, az ország hitelminősítésének leértékelése, valamint az eurózónában egyre fokozódó államadóssági válság drámai tőzsdei tevékenységet indukált a felmérés készítésének idején. Mindezek ellenére a válaszadók kétharmada (63%) szerint a globális gazdaság legalábbis stabilnak mondható. A bizalom különösen magas az olyan ágazatokban, mint az energiaipar és a közművek, olaj- és gázipar, illetve a fém- és bányászati szektor.
Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásainak vezetője szerint sok globális vállalat jelenleg erős pozíciót élvez, hogy kockázatmentesített mérlegeikkel és nagyméretű készpénztartalékaikkal felvásárlásba kezdjenek. A felmérés alapján úgy látjuk, hogy meglepően kedvező a globális M&A környezet, hiszen a megkérdezettek többsége pozitívan nyilatkozott az üzletkötési lehetőségek számával és minőségével kapcsolatban.
A legvonzóbb befektetési célpontot a BRIC országok jelentik
A Globális Tőkebizalmi Barométer szerint a befektetések legvonzóbb célpontjainak Kína, India, Brazília, az USA és Ausztrália számítanak. Az elismert BRIC országok körén kívül Malajzia, Mexikó és Argentína a három legnépszerűbb feltörekvő piaci célpont az új befektetések számára. A válaszadók csaknem egyharmada szerint M&A tevékenységük fő motívuma, az új piacokon megszerezhető részesedés.
A tanulmány szerint a válaszadók többsége (87%) aggódik, hogy a szabályozási kockázatok meghiúsíthatják a növekedési terveket – különösen a banki szektor és a pénzügyi piacok reformja az, amelynek széles körű hatása lehet ágazati- és földrajzi értelemben is. Dezse Margaret összegzése szerint a szabályozási változások jelentik az egyik legfőbb bizonytalanságot, és folytonosan jelen van a gazdasági stabilitás alapvető kérdése is. Egy újabb recessziós hullám felülírna minden várakozást.