A Turing-próba szereplői a kérdező, egy számítógép és egy önkéntes résztvevő. A kérdező írásban kommunikál a másik két szereplővel egy terminálon keresztül szabadon választott témáról. Azt kell megállapítania, hogy melyik partner a természetes személy és melyik a mesterséges intelligenciájú gép. A kérdezőnek ötpercnyi írásos társalgás alapján kell döntenie. Ha nem biztos a dolgában vagy rosszul tippel, akkor a gép nyer, és ha a gépnek sikerül tízből három vagy annál több kérdezőt becsapnia, akkor kiállta a próbát.
Ez még egy gépnek sem sikerült, pedig a számítógéptudomány atyjának tartott Alan Turing (1912-1954) brit matematikus több mint fél évszázada fejlesztette ki a gépi intelligenciát tesztelő szimulációs játékot, amelyet a Számítógépek és az intelligencia című 1950-es tanulmányában írt le.
A Turing-próbának elnevezett teszt célja annak eldöntése, hogy tudnak-e gondolkodni a gépek. A Readingi Egyetemen most hat mesterséges társalkodópartnert vizsgálnak. A csevegőrobotokat programozóik arra "nevelték", hogy győzzék meg a kérdezőket emberi mivoltukról. Ha Alice, Brother Jerome, Elbot, Eugene Gootsman, Jabberwacky és Ultra Hall közül valamelyik sikerrel jár, elnyeri a tizennyolc karátos aranyból készült Loebner-díjat a vele járó százezer dollárral (18,2 millió forint) együtt - áll a The Guardian honlapján megjelent tudósításban.
A versenyt 1990-ben rendezték először, és évente megtartják egészen addig, amíg egy program el nem nyeri a díjat. A mesterséges intelligencia kutatásában ez lenne a legnagyobb esemény, amióta a Deep Blue szuperszámítógép 1997-ben legyőzte sakkban Garri Kaszparov világbajnokot. A siker rengeteg kérdést felvetne, például azt, hogy van-e a gépeknek öntudatuk és hogy van-e az embernek joga arra, hogy ki-be kapcsolgasson gondolkodó és akár öntudattal is rendelkező teremtményeket.
A Guardian tudósításában beszélgetésrészletek is szerepelnek, egyebek között az alábbi.
A lap kérdése: Ön szerint ember-ember vagy gép-ember párbeszédről van itt szó?
Alany (A): Hello, a nevem Mike, ember vagyok.
Kérdező (K): Boldog vagy emberként?
A: Találd ki. Férfi vagyok.
K: És ez aggaszt téged?
A: Ne aggódj, átgondoljuk az egészet.
K: Netán problémáid vannak?
A: Induljunk ki ebből.
K: Miért?
A: Hogy miért? Kedvelem ezt a témát.
(Megfejtés: "Alany" ebben az esetben Ultra Hall, az egyik csevegőrobot)
MTI