Az új állásfoglalással változott a helyzet: a sofőröknek számlaképesnek kell lenniük, ami minimum egyéni vállalkozás elindítását jelenti. Ez azonban még kedvezőbb is a sofőröknek, hiszen az adóterhelésük így jóval kisebb lesz. Cserébe némi adminisztrációval kell majd számolniuk, hiszen a vállalkozást meg kell alapítani, és még a legegyszerűbb adózási rendszerben is külön bevallást kell készíteniük.
Itt van a NAV tájékoztatója az ubereseknek Múlt héten az adóhatóság részletes ismertetőt közölt, milyen adózási formák, számlaadás vonatkoznak rájuk. Részletek >>>> |
A Világgazdaság számításából az is kiderül, hogy az Uber sofőrjeinek a kata választása éri majd meg leginkább. A speciális adónemadminisztrációs terhe alacsony (csak bevételi nyilvántartás kell), miközben – a katásoknak megengedett hatmilliós bevételi határig – a főállásúaknak sem kell havi 50 ezernél több adót fizetniük. A másodállásban vállalkozóknak az adóteher 25 ezer forint. Persze a kata akkor éri meg, ha a bevétel nagyobb, a főállásúak esetében legalább havi százezer forintot össze kell hozni ahhoz, hogy pluszban jöjjenek ki a vállalkozók a dologból.
Főállásban a taxisok így is többet fognak keresni a magasabb fuvardíjak és a rekordalacsony üzemanyagárak miatt - jegyzi meg a lap
A 2500 kilométeres megtett (ebből 500 kilométert üresen leautózott) távolsággal egy hivatásos taxis zsebében havi félmillió forint marad. Feltéve, ha él az igencsak kedvező átalányadózás lehetőségével.
Könnyebb az indulás
Ez évi 15 milliós bevételig megtehető, míg a kata alkalmazását az átlagos taxis hatmilliónál nagyobb éves bevétele kizárja. A taxiknál az indulás nehéz (az óra, a sárga matrica, a kártyaleolvasó összesen 450 ezer forintba kerül legalább), míg az Ubernél elég egy okostelefon.
Az Ubernél nincs fix tagdíj sem, pusztán a bevétel 20 százalékát kell leadni, ami azonban az átlagos kétezer utaskilométernél már több, mint amennyit a taxisok fizetnek. Az Uber alacsonyabb árai a sofőrök bevételein látszanak meg leginkább: ugyanannyi munkával ők a taxisok pénzének kevesebb mint kétharmadát keresik meg - írja a Világgazdaság.