A refinanszírozott hitelek reneszánszát éljük
Ahogy a hazai hitelpiacon már 2008. óta jellemző, az elmúlt félévben sem tapasztalta a K&H, hogy a vállalatok nagy számban igényelnének beruházási célú hitelt. Az év hátralévő részében így nem számítanak a vállalati beruházások megugrására. Jellemzően inkább rövid lejáratú forgóeszközhitelért folyamodnak a vállalatok, amely a normál üzletmenetük, termelésük finanszírozásához szükséges.
„A jelenleg legnépszerűbb vállalati hitelkonstrukciók jellemzője, hogy többnyire állami - magyar vagy nemzetközi - tulajdonú bankok által nyújtott forrást használnak fel. Ezek az úgynevezett refinanszírozott hitelek így a piaci költség alatti kamatlábon kínálnak forrást, az elérhető kamatmegtakarítás évi 1,5-2% lehet a piaci kamatozású hitelekhez képest. A legnépszerűbb ilyen típusú termékek az Eximbank és az EIB által refinanszírozott euró hitelek” – közölte szerkesztőségünkkel Huszár Róbert, a K&H Vállalati és intézményi banki szolgáltatások üzletágának vezetője.
Felpörgetik a pályázást
A vállalatok tőkéhez jutását segíti az NFÜ által elindított új programban a KHG (Kombinált Hitel Garanciával) is. Ezt a konstrukciót azzal a céllal hozták létre, hogy a pályázati forrás mellett bankhitelt is igénylő projektek elbírálása gyorsabban megtörténjen. A folyamat abban tér el a normál pályázati eljárásrendtől, hogy a vállalat a pályázati anyagot és a banki hitelkérelmet egyszerre nyújtja be a banknak, majd a pozitív hitelbírálatot követően a bank küldi tovább a pályázatot a MAG Zrt.-nek és az NFÜ-nek.
„A projektek, beruházások finanszírozásához azonban a fent említett kedvező konstrukciók létrejötte mellett az is szükséges, hogy a bank lássa, a felvett hitel a vállalat bevételeiből visszafizethető, illetve a banki hitel mellett saját forrás is rendelkezésre áll. A hitelbírálatot segíteni tudja egy jól összeállított, részletes üzleti terv, amelynél fontos szempont, hogy az esetleges negatív irányú piaci mozgásokkal is kalkulál” – javasolja a szakértő.