Csuhaj V. Imre |
Az innovatív, induló mikrovállalkozásokról – közkeletű idegen nevükön „startup”-nak hívott kezdeményezésekről – egyre több konferencia és workshop szól. Csuhaj V. Imre a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. igazgatóságának elnökének tapasztalatai szerint a startup vállalatoknak nem csak a tőkéhez juttatásban van szükségük segítségre, hanem az üzleti élet egyéb területén is támogatásra szorulnak.
Miskolczy Csaba, a Startup Underground alapítója felhívta rá a figyelmet, hogy az induló cégek sokszor eleve nemzetközi piacon próbálnak nagyot álmodni és ezt csak piacképes, és progresszív tudással, innovációval és egyedi terjeszkedési stratégiával érhető el, amely üzletfejlesztési vagy marketingköltségeket is jelent, melyek megkövetelik a finanszírozótól, hogy ne csak biztosítékokban, fedezetben gondolkodjon, hanem valóban kockázati tőkésként áldozzon nem egyértelműen megtérülő költségekre.
Hátrányból indulnak a startupok
Csuhaj V. Imre szerint akár tőkeoldali, akár hiteloldali finanszírozásról legyen szó, három tényezőt vizsgálnak a szóba jöhető partnerek: a múltbéli teljesítményt, a jövőbeni tervek kivitelezhetőségét, valamint a sikerhez fontos személyi és tárgyi fedezeteket. Mindhárom területen a jellegükből adódóan hátrányból indulnak a startupok.
A múltbéli teljesítmény felmutatása eleve nehézkes, hiszen többnyire fiatal, pályakezdő, lelkes vállalkozók és vállalkozásaik alkotják a startup-világot. Nem csak karriertörténetük rövid, hanem pénzügyileg is kimutathatatlanok az előzmények – mondja Miskolczy Csaba. További hibát jelenthet, hogy nincs formalizálva a vállalkozás indulása, így a kezdeti apróbb kiadásokat később szinte lehetetlen a vállalkozáshoz kötni.
Hasonló a helyzet az érdekeltségi viszonyokkal is: tisztázatlan, hogy ki milyen mélységben vesz részt a vállalkozás egyetlen értékét jelentő know-how előállításában. Csuhaj V. Imre szerint ajánlatos már a vállalkozás csíra-állapotában hamar egy kft-t alapítani. A szakember azt ajánlja, hogy lehetőleg minél kevesebb taggal induljon a cég, ugyanis a túl sok tulajdonos megnehezíti a döntési és számonkérési folyamatokat. A szakértő kiemelte, hogy egyéb formális is vannak az érdekeltség megtestesítésének, például megbízási szerződéssel, vagy nyereségrészesedéssel.
Az USA-ban az egyetemekről kerülnek ki a legjobb a startupok
Miskolczy kiemelte, hogy az Egyesült Államokban az egyetemek vonzáskörzetéből indulnak a legjobb startup-ok, illetve a helyi startup ekoszisztéma központját is jobbára a volt egyetemi hallgatókból álló, kötetlen kapcsolati háló adja. Hozzátette, hogy a magyar egyetemi szféra csak mostanában ismerte fel ennek oktatásbeli lehetőségeit. Ugyan a menedzsment-képzés felzárkózott a nemzetközi tudásszinthez, azonban éppen a mikrovállalkozások indításával kapcsolatos tudásanyag hiányos és ezek nem érhetőek el az egyetemi területről.
Egy új elképzelés életképességének értékelése is speciális hozzáállást igényel a startupok esetén. A szakértők szerint számos ötlet esetében képtelenség megbecsülni, hogy a piacon van-e rá igény, ha van is igény, a felvázolt formában kielégíthető-e. A Széchenyi Tőkealap-kezelő első embere szerint sok múlik azon, hogy milyen érvekkel tudja alátámasztani elképzeléseit egy startup. Felhívta az üzleti terv fontosságára figyelmet, mely szerint még mindig jobb egy később megcáfolt üzleti tervvel nekifogni egy vállalkozásnak, mint tervek nélkül tenni azt. Különböző optimista és pesszimista forgatókönyveket összevetve könnyebb egy átlagos megtérülést megbecsülni, és az is jobban láthatóvá válik, hogy milyen intervallumokban gondolkodhatnak.” – magyarázza Csuhaj.