Kissé rontott éves árbevételi előrejelzésén az Egis, a gyógyszergyár az üzleti éve háromnegyedéves eredményei után 2-3 százalékra mérsékelte várható árbevétel-növekedését az idén a korábban jelzett 4-6 százalékról, jövőre pedig 2-5 százalékos növekedést vár. Poroszlai Csaba, a cég gazdasági igazgatója pénteki sajtótájékoztatóján ezt egyrészt a cég számára kedvezőtlen jelenlegi devizaárfolyamokkal, valamint a hatóanyagexport visszaesésével indokolta. Hozzátette, hogy a stratégiai exportpiacokon az üzleti évben 7-8 százalékos, az októberben induló, 2013/2014-es üzleti évben pedig 6-10 százalékos növekedéssel számol a gyógyszergyár, miközben a hazai piacon a forgalom további szűkülését várja. A harmadik negyedév (április-június) eseményei közül kiemelte, hogy júniusban megtörtént az első kiszállítás Fehéroroszországba a dél-koreai Celltrionnal együttműködésben gyártott biohasonló termékből. A társaság arra számít, hogy a következő üzleti évben számos kelet-közép-európai uniós országban bevezethetik a terméket, amely az első biohasonló, úgynevezett monoklonális antitest Európában. A jövő évi export várakozásaiban ezzel a termékkel is számol a vállalat, amitől a kelet-európai kivitel növekedése 5-10 százalékra gyorsulhat az idén várható 3-4 százalékról. Így ez a térség felzárkózhat a FÁK-piachoz, amely az Egis legdinamikusabban növekvő export piaca, ahol az idén 9-11 százalék között, jövőre 6-10 százalékos árbevétel emelkedést prognosztizált a gazdasági igazgató. |
Az Egis Gyógyszergyár Nyrt. 2 milliárd 923 millió forint konszolidált adózott eredményt ért el az üzleti évének harmadik negyedévében, ez 43 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, és jócskán elmarad az elemzők által várt 4 milliárd 53 millió forintos profittól.
A csütörtökön közölt, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült tőzsdei gyorsjelentés szerint a társaság árbevétele 34 milliárd 668 millió forint volt a 2013. április-júniusi időszakban, szinte pontosan megegyezett a bázisidőszakival.
A harmadik negyedévi nettó eredményét elsősorban a kedvezőtlen árfolyamhatások miatt kialakult negatív pénzügyi eredmény rontotta, ezen a soron 1,5 milliárd forint veszteséget könyvelt a cég. A kilenc havi adatok viszont közel 2 milliárd forintos pénzügyi nyereséget mutatnak.
Csökkent a belföldi forgalom
A gyógyszergyár a tavaly október 1-jén kezdődött üzleti évének első kilenc hónapjában 17 milliárd 85 millió forint profitra és több mint 100 milliárd forint árbevételre tett szert, nyeresége 1,1 százalékkal, bevétele 1,9 százalékkal haladta meg az előző évi bázist.
Az első három negyedév üzleti eredménye 16,3 milliárd forint lett, 11 százalékkal kisebb az előző évinél. Az egy részvényre jutó eredmény 2194 forint volt a folyó üzleti év első kilenc hónapjában az előző évi 2170 forinttal szemben.
Az Egis belföldi forgalma a harmadik negyedévben 4 százalékkal mérséklődött, míg a kilenc havi értékesítés 21 milliárd 720 millió forintos értéke 9 százalékkal kisebb az előző évinél.
Az export jól ment
Az exportpiacokon ugyanakkor folytatódott a növekedés: a harmadik negyedévben 92,2 millió eurót ért el a kivitel, ami a bázishoz képest 1 százalékos emelkedés, az első kilenc hónap 269,3 millió eurós értéke pedig 7 százalékkal több az előző évi bázisnál.
Az első 9 hónap adatai alapján Oroszországban és a FÁK-régióban együttesen 7 százalékkal 130,1 millió euróra nőtt az árbevétel. Ezen belül az oroszországi kivitel 4, az ukrajnai 24 százalékkal bővült, az egyéb FÁK-országokba pedig 13 százalékkal emelkedett a kivitel. A kelet-európai piacon 3 százalékkal 92 millió euróra növelte kivitelét a gyógyszergyár.
Az egyéb országokba irányuló gyógyszerexport 31 százalékkal 16,3 millió euróra, a hatóanyag-kivitel 10 százalékkal 30,9 millió euróra nőtt.
Az Egis kilenc hónap alatt 7,9 milliárd forint beruházást valósított meg, ez 7 százalékkal kevesebb az előző üzleti év időarányos adatánál. Kutatás-fejlesztésre 9 milliárd forintot költött, ami 9,4 százalékkal több a bázisidőszakinál.
Az Egis részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában kereskednek, a papír a csütörtöki kereskedést 20 510 forinton, 1,87 százalékos gyengüléssel zárta. Az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 22 430, a legalacsonyabb 15 600 forint volt.
Az Erste Befektetési Zrt. elemzése szerint elmaradt a pozitív meglepetés, hiszen a devizaárfolyamok alakulása jelentős veszteséget okozott a cégnek, a nettó eredmény több mint 40%-kal esett vissza. Az eredmény mesze elmaradt az elemzők által várttól, de nagyrészt megfelelt a mi konzervatív becslésünknek. Az árbevétel nem változott, az üzemi eredmény viszont csökkent. Az Egist is sújtja a gyenge rubel és az időszak végére kedvezőtlenül alakuló árfolyamok. Bár ezekre számítani lehetett, a negatív hatás mértéke az elemzők többségét váratlanul érte, így nem zárható ki, hogy az elmúlt időszak árfolyamcsökkenése után tovább mehet lefelé a papír. Hamarosan megjelenhet a piacon a Celltrionnal közös biohasonló készítmény, ami lökést adhat majd az árfolyamnak. A KBC Equitas elemzése szerint harmatgyenge negyedéves gyorsjelentéssel állt elő az Egis. A Richterrel ellentétben a kisebbik hazai gyógyszergyártó minden lényeges soron alulmúlta az elemzői konszenzust, ráadásul egyes esetekben bő kétszámjegyű eltérést produkált. Ahogy fogalmaztak: az elszomorító gyorsjelentést vélhetően a részvényesek sem hagyják majd szó nélkül, akár nagyobb eladói nyomás is helyeződhet a gyógyszerpapírra rövidebb távon. Az értékesítés 79 százalékát adó külföldi piacok (+1%) ellensúlyozni tudták a hazai forgalom visszaesését, pedig a devizaárfolyamok bázisnál kedvezőtlenebb szintje még vissza is fogta az export értékének bővülését. Hiába ért el a FÁK-régióban 2 százalékkal nagyobb árbevételt az Egis, mint egy évvel korábban, a legnagyobb piacának számító Oroszországban 1 százalékos zsugorodást kellett elszenvednie euró alapon. Ebben komoly szerepe lehet annak, hogy a piaci forgalom átmeneti lassulása mellett az euró gyengült rubellel szemben. Ukrajna és az egyéb FÁK-államok viszont jól teljesítettek. Belorusszia különösen erős időszakot zárt, ráadásul a tárgynegyedév során itt debütált az első biohasonló készítmény, aminek piacra dobása megegyezik a menedzsment korábbi jelzésével. A dél-koreai Celltrionnal még 2010-ben kötött együttműködési szerződést 8 biohasonló készítményének értékesítésére, aminek első gyümölcsét most arathatta le az Egis. Gyengélkedett viszont a kelet-európai értékesítés. A legnagyobb csalódást a nettó eredmény tartogatta, a 2,9 milliárd forintos nyereség 36 százalékkal vétette el az elemzői várakozást. Ennek hátterében a Richterhez hasonlóan a gyenge pénzügyi eredmény okolható. A kedvezőtlen eltérés teljes egészében az Egis számára fontos devizaárfolyamoknak a forinthoz képest a negyedév végén elért kedvezőtlenebb szintjével magyarázható (valószínűleg a rubel gyengülése okolható), aminek következtében 1,5 milliárd forintos pénzügyi vesztesége keletkezett. A gyorsjelentés hatására elképzelhető, hogy az elemzők visszavágják várakozásaikat az idei évvel kapcsolatban, ami miatt rövid távon a részvények árfolyama is nyomás alatt állhat. |