5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
Egyre nagyobb az igény a cégek átvilágítására. Erre többnyire a vállalkozások felvásárlásakor és a hitelek átstrukturálása előtt került sor, amelyekből tavaly számottevően több volt a korábbi évekhez képest. Senki sem szereti a rejtett kockázatokat, így az átvilágítások száma is egyre gyakoribb. Ilyenkor persze érhetik kisebb-nagyobb meglepetések a megrendelőt.

„Az MNB frissen publikált adatai szerint a vállalati projekthiteleknél 2014-ben is kiemelkedően magas, 26 százalékos volt a nem teljesítő hitelek (NPL) aránya.

Nem véletlen, hogy a restrukturált hitelek 75 százaléka projekthitel – tájékoztat Huth Gabriella, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – Több mint elgondolkoztató azonban, hogy a tavalyi év közepén a nemteljesítővé váló átstrukturált projekthitelek aránya nem kevesebb mint 39 százaléknyi volt.

 

 

Nemteljesítő és átstrukturált projekt, illetve egyéb vállalati hitelek a bankrendszerben. Forrás: MNB

Ez részben annak is köszönhető, hogy sok esetben az átstrukturálás csak a veszteségelszámolások halasztását szolgálják. Vagyis az esetek jelentős részében továbbra sem mérik fel kellő gondossággal az adott vállalatok jövedelemtermelő képességét, vagyis nem határozták meg megfelelően a normalizált EBIT/EBITDA értékét.”

Éledezik a kockázati tőkepiac

Magyarországon 2014-ben 107 kockázati- és magántőke-befektetést hajtottak végre, összesen közel 55 milliárd forint értékben. Ezen kívül – a régió más országaihoz hasonlóan – számos további vállalatfelvásárlási tranzakcióra került sor, melyek mindegyikében kulcsszerepet kapott a kellő gondossággal végrehajtott átvilágítási folyamat (innen ered a tevékenység angol neve, a due diligence is).

Itt vannak a legnagyobb problémák

A vállalat-átvilágításokat ennek megfelelően elsősorban pénzügyi, üzleti és adóügyi fókusszal végzik. Az alábbiakban a gyakorlatban előforduló legjellemzőbb problémákat ismertetjük – ezek közül számos olyan súlyú, amely nem csupán a profitkilátásokat befolyásolhatja, hanem akár a társaság középtávú működési kilátásait is veszélyeztetheti.

Terület

Probléma

Lehetséges következmény

Hiányos vezetői információs rendszer

Talán a leggyakoribb probléma: nem mérhető megbízhatóan a cég jövedelemtermelő képessége

A vásárló, illetve a bank zsákbamacskát kap, mivel a megtérülési mutatókhoz nem állnak rendelkezésre hiteles adatsorok

Nagy összegű egyszeri bevételi és egyszeri költségtételek kiszűrése

Az egyedi, nem rendszeresen felmerülő tételek alapvetően torzíthatják a cég aktuális eredményadatait

Későbbi évek eredményei az aktuálistól jóval elmaradhatnak.

Az indokolt mértéket meghaladó számlázások

A túlszámlázás csökkenti a társaság nyereségét, miközben a meglévő tulajdonos az érdekeltségi körébe tartozó számlakibocsátó cégen keresztül jut hozzá a pénzhez

Hosszabb távon akár meg is rendülhet a cég tőkehelyzete, torzított jövedelmezőségi helyzet alakul ki

Ügyfélportfolió minősége

Sok nem fizető, vagy kiszámíthatatlan ütemben fizető ügyfelek

Fizetőképtelenség vagy akár felszámolás kockázata

Színlelt munkaszerződések

Jogszabályok kijátszása, mely jelentős retorziók kockázatát hordozza magában

Ellenőrzés során munkaügyi bírság, jelentős adófizetési kötelezettség, esetleg eltiltás beszerzési eljárásoktól

Alternatív testvércégek létrehozása

A cég üzleteinek kicsatornázása az eladó saját cégeibe

Piacvesztés, a társaság „légüres térbe” kerülhet

Dilettáns adóoptimalizálási lépések

A jogszabályoknak nem, vagy csak részben megfelelő megoldások: például fiktív számlák és színlelt szerződések a könyvelésben (ezáltal az adófizetési kötelezettség mértékének jogtalan csökkentése)

Akár százmilliós pótlólagos befizetési és büntetési tételt (adóbírság és késedelmi pótlék) jelenthetnek egy-egy komolyabb esetben

Általánosan elkövetett adójogi tévedések

  • Személyi jellegű juttatások téves besorolása

  • Hibás vagy hiányos transzferár-nyilvántartás

  • Tévesen megállapított teljesítési helyek láncügyletek és speciális szolgáltatások esetén (ÁFA nem megfelelő kezelése)

  • Cégvásárlás illetékkötelezettsége (elmulasztják a céggel vásárolt belföldi ingatlanokat vagyonszerzésként bejelenteni)

Visszamenőleges befizetési kötelezettségek a korrigált adatok alapján, mulasztási- vagy adóbírság, késedelmi pótlékokkal

Speciális esetben (pl. ÁFA) akár milliárdos tételek

„A megfelelő szakszerűséggel végrehajtott átvilágítások gyakran eredményezik azt, hogy a vevő vagy a refinanszírozó elfordul az adott célponttól. Akár szándékosan hallgatta el a problémát az eladó, akár nem is tudott róla, egyik forgatókönyv sem erősíti a bizalmat a felek között - magyarázza dr. Petrányi Gábor, a BDO Magyarország adótanácsadási üzletágának senior adótanácsadója.”

A BDO szakmai tapasztalata azt mutatja, hogy a potenciális vevő az általa feltárt hibát vagy kockázatot hatványozottan fogja használni az adásvételi ár csökkentésére. Ennek megakadályozása érdekében már a tranzakció gondolatának felmerülésekor érdemes energiát (időt és pénzt) fordítani a "házon belüli takarításra", azaz kockázatok feltárására akár külső tanácsadók alkalmazásával is. Ma már az eladói oldalon is egyre többen ismerik fel egy ilyen lépés célszerűségét, így a hazai külső tanácsadó cégek egyre gyakrabban kapnak átvilágítási megbízásokat eladósorba kerülő cégek menedzsmentjétől vagy tulajdonosaitól.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG