A CIB Bank és a GfK közös, a lízingszolgáltatást igénybe vevő vállalatok körében készített felmérésből kiderült, hogy a cégek 26 százaléka tervez a következő egy évben jelentősebb eszköz vagy ingatlan beruházást. A kutatás szerint az 500 millió forint feletti árbevételű társaságok nagyobb léptékű fejlesztésekben gondolkodnak. A beruházási szándék leginkább a logisztikai vállalatokat jellemzi, emellett a szállítási iparágban a megkérdezett társaságok közel negyede biztosnak, további 14 százalékuk pedig nagyon valószínűnek mondta, hogy az idén nagyobb beruházást hajt végre. Hasonlóan jelentős a beruházási szándék a mezőgazdasági vállalatoknál és az ipari- építőipari társaságoknál is.
Forrás: CIB |
A lízingpiac növekedése összességében biztató képet mutat: átlépte a százmilliárd forintot az első negyedévben lízinggel finanszírozott összeg, amire öt éve nem volt példa az év első három hónapjában.
A Magyar Lízingszövetség legfrissebb adatai szerint a január-márciusi időszakban 107 milliárd forint volt a finanszírozott összeg a lízingpiacon, ami 20 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának adatát. Tavaly 24 százalékkal nőtt a lízingpiac, megközelítve öt évvel korábbi méretét. „Az első negyedév lízingpiaci adatai valamint a kutatás is megerősíti, nem tört meg a növekedés irama, miközben a bővülésnek újabb lendületet adhat a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának kibővítése is. Ezen felül nagyon pozitív, hogy a vállalatvezetők egyre tudatosabbak, és hosszú távon működő döntéseket hoznak, kikérik pénzügyi tanácsadóik véleményét és igénylik tanácsaikat” – hangsúlyozza Pituk Attila, a CIB Lízing lakossági és kisvállalati szegmens vezetője.
Lízingből, de mit?
A megkérdezett lízingelő vállalatok általában továbbra is a gépjárművek, illetve szállító eszközök beszerzésében gondolkodnak: a beruházni szándékozó társaságok 60 százaléka haszonjárművet és további 15 százalékuk autót kíván vásárolni, míg ötödük gondolkodik gépsorok, 12 százalékuk ingatlan és alig 4 százalékuk IT beruházásban. A jelenleg lízingelő cégek nagy többsége gondolja úgy, hogy beruházási terveit lízing segítségével valósítja meg A gépjármű-beszerzések, a gépberuházások, de még az IT-beszerzések jelentős részét is pénzügyi lízinggel finanszíroznák a vállalatok, egyedül az ingatlanberuházások esetén kerülnek előtérbe más formák. A felmérésben résztvevő vállalatoknak kevesebb, mint a negyede használna fel saját tőkét a tervei megvalósításához, 21 százalék uniós- vagy egyéb állami finanszírozásból biztosítaná a szükséges önerőt, és amíg 12 százalékul gondolkodik hagyományos hitel felvételében, addig döntő többségük, 63 százalékuk számol pénzügyi lízinggel.
A lízing mellett szóló legfőbb érv, hogy nem köti le a vállalat pénzügyi erőforrásait, de a megkövetelt önerő nagysága mellett fontos szempont az elérhető adómegtakarítás is. A szolgáltatást igénybe vevő cégeknek továbbra is döntő szempont az ár, ám a finanszírozás költsége (a THM), és a részletek nagysága mellett sokan már odafigyelnek olyan szempontokra is, mint a fizetés ütemezése, a beszerzendő eszközök amortizációja, vagy az adminisztráció mennyisége és az ügyintézés gyorsasága.