A K&H kkv bizalmi index kutatás adatai alapján megkérdezett cégvezetők a következő egy évben átlagosan 4,3%-os árbevétel-növekedést és 2,5%-os nyereségnövekedést feltételeznek. Az 500 hazai kkv vezető megkérdezésén alapuló felmérés eredménye szerint a következő egy évre vonatkozó árbevétel várakozások visszaesést mutatnak. Az elmúlt negyedévben jellemző 5%-os árbevétel-növekedés helyett a második negyedévben átlagosan csupán 4,3%-os bevétel-növekedést feltételeznek. Leginkább a középvállalatok árbevétel várakozásai fordultak negatívba, hiszen míg az előző negyedévben 6,9%-os bevétel-növekedést prognosztizáltak, addig ez most csupán 3,1%. Ennél kisebb mértékben romlottak a kisvállalkozások árbevétel várakozásai: az első negyedév 5,4%-os értékéhez képest ez mintegy 4,6%. A mikrovállalkozásoknál a várakozások stagnálnak, ami 4,3%-os bevétel növekedést jelent.
A nyereség várakozásoknál is negatív tendencia látszik. A középvállalatoknál igazi mélyrepülés figyelhető meg: az előző negyedévi 4%-os nyereségvárakozást követően jelenleg már csak 0,2%-os profitnövekedést valószínűsítenek. A kisvállalkozásoknál ennél szolidabb mértékű visszaesés tapasztalható, a 2,5%-os profitnövekedés helyett jelenleg 2%-os nyereségbővüléssel számolnak. Pozitív elmozdulás itt is csak a mikrovállalkozásoknál van, igaz, az ő várakozásaik voltak korábban a legvisszafogottabbak.
Németh László, a K&H KKV marketing főosztály vezetője szerint a romló tendencia oka az lehet, hogy egyelőre semmi nem mutat a belső fogyasztás, vagy a beruházások élénkülésére, miközben a külpiaci kereslet dinamikája is csökkent. Ezt támasztja alá az is, hogy az árbevétel és eredmény várakozások csökkenése az ágazatok közül leginkább az ipari, valamint a kereskedelmi cégeket jellemzi. A mikrocégek javuló kilátásait leginkább a kisadókkal és az ezek nyomán keletkező megtakarításokkal kapcsolatos pozitív várakozások magyarázhatják – véli a szakember.