Hirtelen ötlettől vezérelve díjat alapított a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), hogy "ösztönözze és elismerje, valamint ismertté tegye" azokat a hazai kkv-kat, melyek kiveszik a részüket a növekedés beindításából és "példaként állhatnak más vállalkozások előtt". A szaktárca ezért havonta 3 díjat oszt majd ki, az első díjátadóra most, augusztusban került sor a Nádor téren.
A "Díj a sikeres vállalkozásokért" díj (tényleg ez a neve) három kategóriája: a hónap beruházója, a hónap induló vállalkozása és a hónap kkv-ja.
Bízzunk magunkban és a magyar gazdaságban
A díjátadón köszöntőbeszédet mondó Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a kezdeményezés 3 szóban foglalható össze: elismerés, megbecsülés, példamutatás. A gazdasági miniszter szerint fontos, hogy elismerjék az itthon működő cégek bátorságát, ez mérettől függetlenül igaz, hiszen ezek a vállalkozások és vezetőik nap, mint nap kockáztatnak. Varga Mihály szerint továbbra is stratégiai cél, hogy Magyarország a régió legversenyképesebb országa legyen. A miniszter szerint fontos, kül- és belföldön egyaránt, hogy ha valaki meghoz egy befektetési döntést, akkor a magyar gazdaságra úgy gondoljon, hogy ide érdemes tőkét hozni. Varga reméli, hogy a díj inspirálni fogja a hazai vállalkozókat, azt kérte tőlük, hogy "bízzanak magukban, és persze a magyar gazdaságban".
Díj a stratégiai partnernek
Nézzük, kiket akar példaként állítani a magyar cégvezetők elé a gazdasági minisztérium! A hónap beruházója a TEVA Magyarország lett. Erős kezdés, Varga azonnal kitünteti az állam egyik stratégiai partnerét. A gyógyszergyár a beszállítókon keresztül közel 10 ezer ember megélhetését biztosítja, 2012-ben 7,5 milliárdnyi adót és járulékot fizetett be az államkasszába, az exporthoz pedig 173 milliárd forintos volumenben járult hozzá - sorolja a cég "érdemeit" az NGM. A TEVA 1,8 milliárdos beruházással fejleszti gyártósorát, ebből 361 milliót vissza nem térítendő támogatásként az ÚSZT-ből kapott.
Elismerés az "édes" keleti nyitásnak
Az NGM is beállt a sorba és díjazta az egyedi csokoládékat gyártó chocoMe-t, mely már nemcsak az európai piacokat hódította meg, hanem egyre inkább terjeszkedik a tengerentúlon és Ausztráliában, jövőre pedig a magyar gyárak mellett üzemet adhatnak át Spanyolországban is. A Mészáros Gábor vezette cég rengeteg innovatív technológiát használ, folyamatosan kísérleteznek.
"Ez a cég egy kényszervállalkozásként indult, egy sörgyárnál dolgoztam 6 évig, ahonnan a válság miatt kellett eljönnöm. Ekkor döntöttem úgy, hogy vállalkozó leszek, 3 évvel ezelőtt egyszemélyes cég volt a mienk, én intéztem a beszerzést, de a takarítást is" - mesélt a nehéz kezdetekről Mészáros, aki ma már 25 embernek ad munkát, és több beszállítót is alkalmaz. Köszöntőbeszédében hangsúlyozta, a chocoMe stratégiájának fontos része a "keleti nyitás", hiszen ma már az ázsiai piacok fele is terjeszkednek. Mészáros annak idején bankkölcsönt is felvett, hogy elindulhasson, mint mondta, mindent kockára tett.
Díj a "tisztaságért"
Díjat kapott az egyetemi projektből indult Clariton, a Hand-in-Scan nevű gyártmányával, mely a ma egyre nagyobb problémát jelentő kórházi fertőzések visszaszorításában jelent áttörést. A cég neve itthon kevésbé ismert ugyan, de több nemzetközi innovációs díjat is bezsebeltek már és Szingapúrban is használják találmányukat. A Hand-in-Scan lényege, hogy a kórházi dolgozók ellenőrizhetik, elég alaposan mostak-e kezet.
Mi alapján jár a díj?
A Varga Mihály által felkért szakmai zsűri: - Felcsuti Zsolt, MPF, igazgatósági elnök - Kozma András, Commerzbank, elnök- vezérigazgató - Szegner Balázs, Equilor, üzletfejlesztési igazgató (elnök) |
A hónap beruházójánál nem csak az számít, hogy a cég jelentősen hozzátegyen a magyar GDP-hez, pörgesse az exportot, az is külön szempont, hogy a beruházó diplomásokat, illetve szakképzett munkaerőt alkalmazzon. Ebbe a kategóriába a "beugró", hogy a cégnek az "elmúlt hónapokban 5 millió eurónyi beruházást kell kezdeményeznie" - hogy az intervallum pontosan mekkora és, hogy mi számít kezdeményezésnek, azt pontosan nem definiálta a gazdasági tárca.
Ha azt akarja, hogy Öné legyen a hónap kisvállalkozása, nem árt, ha szigorú fizetési morállal bír, nem épített le, emellett export- vagy beszállítói tevékenységet kell folytatnia - ha plusz pontokat akar szerezni Varga Mihálynál, akkor egy kis innovációra is szükség lesz. Az NGM előnyben részesíti a rugalmas foglalkoztatási formákat is az elbírálásnál.
Az export/beszállítói vonal (vagy annak 3 éven belüli tervbe vétele!) és a rugalmas foglalkoztatás előnyt jelent a hónap induló vállalkozása díjnál is, itt a leginkább a "tudatos tervezést" honorálja a szaktárca. Sok a nyom a latba a kutatás, vagyis a ha a cég "kutatási eredményeket hasznosít és aktív kapcsolatokat tart fenn kutatóműhelyekkel, egyetemekkel.
A minisztérium minden hónapban tehát egy nagy, és két kis- és közepes vállalkozást fog majd díjazni, mint írják a "zsűri független döntése" alapján. Utóbbi két kategória jelöltjei valóban kevés figyelmet kapnak idehaza, a szakmai közönség előtt régóta ismert a chocoMe és a Clarion sikersztorija, miközben idehaza kevesen tudják például, hogy az egyedi csokoládékat gyártó cég magyar.