A fizikus szerint az a nagy kérdés, hogy amennyiben van élet a Földön kívül, vajon miért nem bukkantunk eddig valamiféle idegen rádiójelekre, mondjuk akár egy idegen kvízműsor sugárzásába?
Hawking a NASA megalapításának 50. évfordulóján tartott előadást a George Wahington Egyetemen. Elmélete szerint több lehetséges válasz is van a földönkívüli élet létezését firtató kérdésekre.
Az egyik lehetőség szerint valószínűleg nincs élet a Földön kívül a világegyetemben. A másik lehetőség szerint van intelligens életforma rajtunk kívül is, de mire a civilizáció tagjai elég értelmesek lesznek ahhoz, hogy rádiójeleket küldjenek az űrbe, elég „értelmesek” lesznek ahhoz is, hogy pusztító nukleáris fegyvereket készítsenek és vessenek be.
Hawking elmondása szerint a harmadik verziót támogatja. „A primitív életformák meglehetősen gyakran fordulnak elő, az intelligensek viszont meglehetősen ritkák” – fogalmazott, majd gyorsan hozzátette: „sokak szerint ilyesmi még a Földön sem alakult ki.” A fizikus úgy véli, egyszerűen azért nem botlottunk még idegen rádiójelekbe, mert a földönkívüli létformák túlságosan primitívek ahhoz, hogy ilyesmit sugározzanak.
Vajon kell-e aggódnunk az Idegenek miatt? Az erőszakos földönkívüliekről szóló történetek fantáziadús emberek agyszüleményei, bekövetkezésük eléggé valószínűtlen. Mindazonáltal könnyen előfordulhat, hogy az idegen életformák DNS-e különbözik az emberi örökítőanyagtól, ezért Hawking arra figyelmeztet: vigyáznunk kell, ha földönkívüliekkel találkozunk, mert könnyen összeszedhetünk valami olyan betegséget, ami ellen nincs védettségünk.
A 66 éves brit csillagász, aki motoros neuronbetegségben szenved, beszélni pedig csak beszédszintetizátor segítségével tud, úgy véli: ha az emberiség még néhány millió évig fenn akar maradni, olyan helyekre is el kell jutnia, ahol még senki sem járt (Hawking itt az eredeti Star Trek sorozat bevezető szövegéből idézett: „to boldly go where no man has gone before”.)
Azokat, akik nem hajlandóak pénzt áldozni az űrkutatásra, Hawking azokhoz hasonlította, akik ellenezték Kolombusz Kristóf 1492-es útját. „Az Új Világ felfedezése jelentős változásokat hozott az Óvilágban. Elég ha arra gondolunk, hogy enélkül ma nem lenne Big Mac vagy KFC” – mondta a fizikus.
Amerika újra meghódítja a holdat
Lélegzetelállító képsor a világűrből
A Föld 10 titka: ha ezt tudnánk, mindent tudnánk
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
A marslakókat a föld alatt kell keresni?
AP