Nem csak nagyoknak
A tőzsdéről sokaknak a pörgő számok és részvény-tickerek, a parketten tömegesen kiabáló brókerek, Gordon Gecko vagy épp Mark Zuckerberg jut eszébe, és erről tévesen arra a következtetésre jutnak, hogy a tőzsde a nagy cégeknek való – mondta a Privátbankár.hu Cégértékesítés, tőkebevonás, akvizíció konferenciáján Dr. Szalay Rita, a Budapesti Értéktőzsde kibocsátói igazgatóságának vezetője. Ez az egyik tévhit, ami a tőzsdét körüllengi – pedig a BÉT 49 kibocsátójából 33 kis- és középvállalkozás. 14 középvállalkozás, 7 kisvállalat és 12 mikrovállalkozás papírjaival kereskedhetünk a tőzsdén – mondta a szakember.
Tévhitek a tőzsdéről
Másik tévhit, hogy a bankhitel könnyebb, gyorsabb és olcsóbb megoldás – ez sem igaz minden esetben. A bankoknál az elmúlt időben sokat szigorodtak a bírálati feltételek, a fedezeti igények is nőttek, ezek teljesítése sokszor okoz gondot a vállalkozásoknak. A képet a problémás, bedőlt hitelek magas aránya is árnyalja.
Sokan azért félnek tőzsdére vinni cégüket, mert úgy vélik, az a tulajdonosi kontroll elvesztésével jár - ez azonban sok más tőkebevonási formánál igaz, akár még nagyobb mértékben is – a tőzsdei bevezetésnél a tulajdonos döntése, hogy tulajdonrészének mekkora hányadáról mond le a tőkebevonás értékéről.
A tőzsdei cégek sajátossága a transzparens működés – ez sokak számára riasztó, és kiszolgáltatottság érzetét kelti. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az átláthatóan működő tőzsdei cégekkel szemben nő az üzleti bizalom, ami új szerződésekhez, üzletkötésekhez vagy akár jobb hitelfelvételi lehetőségekhez is vezethet – sorolta Dr. Szalay Rita.
Ezért jó a tőzsdén
A tőzsdei jelenlét előnye az átláthatóság és az erősödő bizalom mellett az is, erősödik a pénzügyi fegyelem; emellett a tőzsdére bevezetett cégek mindig forgalomképesek, a tulajdonrészek könnyen adhatóak-vehetőek, biztosított a likviditás. Fontos szempont az is, hogy a tőzsdei cégek ismertebbek, nőhet a márka ismertsége, elismertsége és ereje – nem ritka, hogy egy cég elsődleges célja a tőzsdére lépéssel nem a forrásbevonás, hanem inkább a márka, az ismertség erősítése.
Mit adott a tőzsde?
Dr. Szalay Rita egy felmérés eredményét is ismertette. Megvizsgálták, milyen elvárásokkal lépnek tőzsdére egyes cégek: a jövőbeni növekedés finanszírozása, a magasabb értékeltség és a nyilvános működés biztosította versenyelőny szerepelt a fő szempontok között. A kibocsátás után megkérdezték a cégeket, mi teljesült ezek közül: kiderült, sokkal többet kaptak. A részvények ugyanis akvizíciók finanszírozásánál ellenértékként voltak felhasználhatóak, erősödött a brand és a cégbe vetett bizalom, és megerősödött a cég mérlege is.