A magyar lízingpiac az európaihoz hasonlóan növekedési pályára áll – olvasható a Magyar Lízingszövetség közleményében. Megjegyzik, hogy a bővülés "ráfért" az európai piacra, mivel 2010 és 2013 között a teljes portfólió 6,5 százalékkal csökkent. A magyar lízingpiacon ezzel párhuzamosan 40 százalékkal zsugorodott a teljes lízingportfólió.
Az európai lízingpiacon az elmúlt években csökkent az aktivitás: 2010-ben a Leaseurope-hoz tartozó vállalatok teljes portfóliója 231 milliárd euróra rúgott, míg 2013-ban 216 milliárd eurót tett ki.
A Magyar Lízingszövetség főtitkára az MTI-nek elmondta: Magyarországon az európaihoz hasonlóan alakult a piac 2010 és 2013 között, de a zsugorodás nagyobb mértékű volt. A szövetség tagvállalatai 2010 végén még 2137 milliárd forintos portfólióval rendelkeztek, 2013 végére 1480 milliárd forintra csökkent az állomány.
Lévai Gábor rámutatott: az európai piac valamivel előrébb jár, de az élénkülés első jelei már láthatóak a magyar lízingpiacon is. Az idei első félévben a lízingszerződések száma 10 százalékkal 35 ezerre nőtt, a kihelyezett összeg pedig 3 százalékkal 178 milliárd forintra emelkedett a tavalyi első félévi adathoz képest. A tagcégek az első félév végén 1306 milliárd forintos portfóliót kezeltek.
A devizahiteles kérdés rendezése is számít
A gazdaság bővülése a lízingpiacra is hatással lesz a szakember szerint. A már látható járműpiaci növekedés mellett a kis- és középvállalkozások eszközbeszerzéseinél is növekedés várható, ehhez hozzájárulhatnak az állami intézkedések, illetve a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja, valamint az Eximbank exportélénkítési hitelprogramja. A szövetség főtitkára kiemelte, hogy a jegybanki hitelprogram keretein belül finanszírozott beruházások 20 százalékát lízingkonstrukcióval oldották meg a vállalkozások. Eddig a Magyar Lízingszövetség 8 vállalata vett részt a programban - jegyezte meg.
Úgy vélte, a jövőbeni növekedéshez szükség van a devizahitelesek kérdésének rendezésére, ám ezt követően a Magyar Lízingszövetség tagvállalatai által nyújtott konstrukciók hozzájárulhatnak a gazdaság, ezen belül is a kkv-szektor bővüléséhez.