Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Az Országgyűlés a héten fogadta el a lánctartozások megakadályozásáról szóló törvényt. Felkai László elmondta: problémát jelent, hogy a tartozások kifizetését célzó bírósági perek évekig húzódnak, és mire a jogerős döntés megszületik, sok alvállalkozó, kivitelező tönkremegy. Közölte, a jogszabály új lehetőségként biztosítja az alvállalkozó számára, hogy egy - a kamara keretében működő - "teljesítésigazoló szakértői szervhez" fordulhat, amelynek 30, illetve 60 napon belül döntést kell hoznia az ügyben.
Ezzel a határozattal szemben - újabb 60 napon belül - bírósághoz lehet fordulni, a bíróság pedig iratok alapján, soron kívül, tanúk meghallgatása és újabb szakértők bevonása nélkül dönt; egy azonnal végrehajtható ideiglenes intézkedéssel lezárja az ügyet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2014. január 1-jétől az eddigi több év helyett 3-4 hónapon belül megszületik majd a végrehajtható döntés, így az alvállalkozók korábban hozzájuthatnak a pénzükhöz. Ha a bíróság az ideiglenes végzésében megállapítja a tartozást, ám a vállalkozó 6 hónapon belül mégsem fizeti ki az alvállalkozóját, akkor akár 5 évre törölhetik a kamarai nyilvántartásból, tehát nem végezhet építőipari tevékenységet.
Az államtitkár szerint egy másik fontos döntés az elektronikus építési napló bevezetése októbertől. Tájékoztatása szerint az e-naplóba mindenki - beleértve az ellenérdekű feleket és a különböző hatóságokat - be tud tekinteni, így követni lehet például, kit foglalkoztatnak, vagy hogy hol tart éppen a munka. A jogszabálycsomag értelmében egyébként a jövőben egy "minimális rezsi óradíjat" állapítanak meg, így elkerülve, hogy valaki áron alul vállaljon el egy munkát. Utalt arra, az ár alatt vállalt munkákat sokszor csak "feketén" tudták elvégeztetni, vagy utólag próbálták meg "feltornázni" az árakat.
A kormány döntése értelmében "irreálisan alacsony árnak" minősül az az ár, amelyik nem éri el a munkáltatók és munkavállalók képviselőiből álló, úgynevezett "ágazati párbeszéd bizottság" által kialakított rezsi óradíjat. A jövőben egyébként automatikusan semmisnek minősül az a szerződés, ami a bizottság által az adott évre meghatározott rezsi óradíjat nem éri el. A tárca építésügyért felelős helyettes államtitkára pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy egy másik jogszabály értelmében, a kivitelező "nemfizetési jelzésére" 60 napra fel lehet függesztetni az adott építési terület használatbavételét.