A hazai kkv-k gazdasági helyzetét meghatározó tényezők közül a vevői kapcsolatokat követően továbbra is a cég pénzügyeire vonatkozó várakozások a legfontosabbak. A cégvezetők az előző negyedévi ugrásszerű javulást követően most mérsékeltebben ítélik meg vállalkozásuk várt pénzügyi eredményeit.
Van, aki csökkenésre számít
A főnöki fotelből nem tűnik olyan szépnek az életRomlott az aktuális gazdasági környezet és a jövőbeni kilátások megítélése is, így júliusban csökkent a német üzleti hangulatindex - közölte pénteken a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete. Részletek >> |
A kkv vezetők átlagosan 6,3 százalékos árbevétel növekedéssel számolnak a következő egy évben, az év eleji 6,8 százalékos várakozáshoz képest. A mérséklődés ellenére ez az érték még mindig jóval meghaladja az utóbbi pár évre jellemző 4-5% közötti sávban mozgó értéket. Legnagyobb arányban (53%) továbbra is azok a cégek vannak, amelyek 0-6% közötti bevétel növekedést prognosztizálnak, míg a kkv-k több mint egyharmada (36%) 6% feletti árbevétel növekedéssel számol. Mindössze minden kilencedik (11%) cég számít árbevételének csökkenésére – részletezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
A különböző méretű cégek árbevétel várakozásai között nincs nagy különbség, hiszen jelenleg a mikrovállalkozások 6, a kisvállalkozások 6,8, a középvállalatok pedig 6,2 százalékos árbevétel növekedést terveznek. Az év eleji eredményekhez képest azonban csak a kisvállalkozások várakozásai javultak, míg a mikro és a középvállalkozások árbevétel kilátásai romlottak. A különböző ágazatok közül az ipari (7,4%) és a mezőgazdasági (6,7%) vállalkozások számolnak átlagon felüli árbevétel növekedéssel.
Az előbbiek optimista kilátásait tovább erősíti, hogy májusban mintegy 28,7 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene. Az agrárcégek esetében pedig jelenleg úgy látjuk, hogy jó évet fog zárni a mezőgazdaság, és jó esély van arra, hogy a tavalyi átlagosnak tekinthető évnél idén kedvezőbb legyen a termés – tette hozzá a szakember.
A mikrovállalkozások a legoptimistábbak
A profitvárakozásokat illetően is jóval a tavalyi értéket felett járunk, de enyhén mérsékeltebb eredményekre számítanak a vállalkozások az év eleji várakozásokhoz képest. Ugyanakkor az index történetében az eddigi legmagasabb arányban vannak azok a cégek (86%), amelyek profitnövekedést prognosztizálnak a következő egy évre.
Az átlagos elvárás 3,8 százalékos eredménynövekedés, ami ugyan 0,3 százalékpontos csökkenés az előző negyedévhez képest, de még így is az utóbbi négy év egyik legjobb értéke. A következő egy év nyereségét tekintve továbbra is a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, átlagosan 4 százalékos profitra számítanak. A kisvállalkozások sincsenek nagyon lemaradva a 3,9 százalékos várakozással, miközben a középvállalkozások átlagosan 3,4 százalékos bővülést feltételeznek. Az ágazatok közül egyedül a szolgáltató szektor prognosztizál átlag alatti, csupán 2,8 százalékos profit növekedést.