A Hubble által készített képek legújabb gyűjteménye drámaian mutatja be, hogyan hoz létre a csillagrendszerek ütközése rendkívül változatos formájú, bonyolult szerkezeteket – ráadásul sosem látott képminőségben, írja közleményében az intézet.
A csillagászok a világegyetem körülöttünk elterülő részében történő galaktikus ütközések közül egyet figyelnek meg, miközben egymillió történik. Mindazonáltal a csillagközi egyesülések régebben még gyakoribbak voltak: a táguló univerzum ugyanis akkoriban még kisebb kiterjedésű volt.
A //hubblesite.org/news/2008/16 oldalon megtekinthető színes fotók valódi visszatekintések a múltba. A galaxisok egyesülése évmilliók alatt lezajló folyamat, a csillagaikról származó fény több százmillió éven át utazott a világűrön át.
Mivel a Hubble a Föld légkörén kívül kering, kamerái hihetetlenül éles képeket tudnak készíteni. A teleszkóp jövője sokáig meglehetősen bizonytalan volt, mivel rendszeres karbantartást igényel ahhoz, hogy működőképes maradjon. A Columbia 2003-as katasztrófája után viszont a 2004-re tervezett szervizküldetést törölték a NASA naptárából.
Az amerikai űrügynökség egy darabig azt fontolgatta, hogy magára hagyja a csillagászok és laikusok között is rendkívüli népszerűségnek örvendő teleszkópot, a nagy felzúdulás miatt azonban az ügynökség visszakozott, és augusztusra beidőzített egy utolsó karbantartást.
2013-ban a James Webb Űrteleszkóp váltja majd le a Hubble-t.
Szupertávcsövet épít a NASA
Titokzatos űr-sugárzás tartja lázban a tudósokat
Lélegzetelállító képsor a világűrből
Élet a Földön kívül: nem vagyunk egyedül?
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Robottal hódítaná meg Kína a Holdat
Csillagközi balhé egy könyvtári könyv miatt
A marslakókat a föld alatt kell keresni?
Reuters