Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Szövetségének elnöke aggodalmának adott hangot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének alakulásával kapcsolatban. 2012. novemberében, a dél-koreai Szöulban üléseznek az egyezmény tagállamai, hogy ajánlásokat fogalmazzanak meg a dohánytermelés szabályozásával kapcsolatban. Az európai mezőgazdasági szektort képviselő COPA COGECA által nemrégiben nyilvánosságra hozott munkadokumentum alapján Bényei osztja európai kollégái véleményét: a WHO ezúttal átlepte a hatáskörébe tartozó népegészségügyi területet, és legújabb javaslatában agrárszakértelmet igénylő kérdésekbe szól bele, kockára téve ezáltal több millió ember megélhetését világszerte.
Eredetileg a WHO ajánlásokat akart megfogalmazni azon országok számára, amelyekben a dohányzás visszaszorulása miatt csökkenne az igény a dohánytermelés iránt. Ezzel szemben a nemrég publikált dokumentum egyenesen a dohánytermelés visszaszorítását szorgalmazza. A MADOSZ elnöke példaként említi a WHO azon javaslatait, amelyek megtiltanák a szerződéskötést a dohánytermelők és a felvásárlók között. A javaslat önkényesen korlátozná az egyes államokban a termőterület méretét, és meghatározná az időszakot, melyben a területet művelni lehetne. Ami talán ennél is aggasztóbb – folyatta a termelőket képviselő Bényei Illés –, hogy a WHO beszüntetné azokat a minőségbiztosítási elvárásokat is, amelyek az európai dohány versenyelőnyét adják, és nem kívánja támogatni a dohány alternatív célokra történő felhasználását sem.
Bényei szerint ezek a lépések túlzóak és igazságtalanok: ha egy ország mesterségesen betiltja a dohány termelését, egy másik azonnal átveszi a szerepet, hogy kielégítse a megmaradó piaci igényt. Az egészségügyi bürokraták által vizionált hibás elképzelések nem lennének hatással a fogyasztásra és hozzájárulnának a termékek minőségének további romlásához, továbbá rendkívül negatív hatást gyakorolnának a szektor szociális-gazdasági helyzetére. A MADOSZ álláspontja, hogy a WHO munkacsoport szabályozási javaslata további kockázatoknak tenné ki azokat a dohánytermelőket, akiknek a gazdasági helyzete egyébként is romlott az EU-s közös agrárpolitika átdolgozásával.
Magyarországon, a MADOSZ által képviselt, közel 20.000 ember sorsa függ a dohánytermesztéstől az ország egyik legelmaradottabb régiójában, a Nyírségben, ahol egy példaértékű megoldást nyújtó társadalmi-gazdasági modell épült fel a dohánytermesztésre, többek között közel 10.000 roma családnak biztosítva a megélhetést. Bényei Illés egyetért Francois Vedellel, a 85.000 európai termelőt képviselő UNITAB főtitkárával, aki szerint „ideje visszatérni a gazdasági és szociális realitáshoz.” A MADOSZ határozottan kéri a kormányt, hogy a 20.000 magyar agrárágazatban foglalkoztatott megélhetése érdekében, vegye figyelembe a Vidékfejlesztési Minisztérium valamint az Európai Bizottság álláspontját, és szálljon szembe a WHO globális szabályozási javaslataival az agráriumot érintő kérdésekben.