"Huszonnégy órás szövettani diagnosztika, a szakma legismertebb képviselőivel" - hirdeti új szolgáltatását a Semmelweis Egészségügyi Kft. A 2007-ben alapított vállalkozás ígérete leegyszerűsítve annyit tesz: egy napon belül megmondják, hogy van-e a páciensnek daganata, illetve ha igen, rosszindulatú-e - olvasható a cikkben.
"Mindannyian tudjuk, hogy még a rossz hír is jobb, mint a bizonytalan, kétségbeesett várakozás. A betegség kezelésében és megfékezésében is minden nap számít, ezért a minél előbb megkezdett terápia jelentősen növelheti a gyógyulás esélyét" - olvasható a szolgáltató honlapján, ahol kiderül: a szövettani minta beérkezését követő 24 órán belül elektronikus értesítést küldenek a vizsgálat eredményéről SMS, e-mail vagy fax formájában a kezelőorvosnak, majd erről a beteg is hasonló módon információt kap. Ezt követően postázzák a leletet - és a számlát.
Hogy az egyelőre a járóbeteg-ellátásban bevezetett eljárás jogilag tiszta lehessen, a páciensnek írásban le kell mondania az egészségbiztosítási finanszírozásról. Kérdéses volt ugyanis, mennyire jogszerű az egyetem eszközeivel az amúgy ott végzett, OEP-finanszírozott vizsgálatok helyett külön fizetségért nyújtani szolgáltatást - írta a lap.
A Népszabadság megszólaltatta Matolcsy András professzort, az I. számú Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet igazgatóját is, aki szerint az eljárás kizárólag finanszírozási okokból nem alkalmazható valamennyi diagnosztikában.
A fekvőbeteg-ellátásban ugyanis egy-egy betegségcsoportot finanszíroz az OEP, tehát együtt a diagnosztizálást és a gyógyítást. A diagnosztikát így viszont nem lehet különválasztani. Enélkül viszont fennáll a kettős finanszírozás súlyos szabálytalanságának a veszélye. Hosszabb távon a cél, hogy a társadalombiztosítás befogadja az eljárást, és mindenkinek rendelkezésére álljon az egynapos diagnosztika - utalt az eljárás lehetséges jövőjére a cikk.
Bőrrák: az idő nagy segítség!
Itthon még nem sokkolnak a cigis dobozok - képek
Van ellenszere a hirtelen halálnak
Mellrák: a nagy babák felnőve jobban aggódhatnak
Átverés volt a reklám: mégsem gyógyítják a rákot
MTI, Népszabadság