A kulcs mindig az El Popol Vuh, a maja mitológiának szentelt legendás könyv volt, amely szerint négy út van: egy vörös, egy fehér, egy sárga és egy fekete. De vajon hova vezetnek?
A kulcs mindig az El Popol Vuh, a maja mitológiának szentelt legendás könyv volt, amely szerint négy út van: egy vörös, egy fehér, egy sárga és egy fekete, de csak az egyik vezet el a Xibalbához, a maja kultúra infravilágának ajtajához. Ez a legenda. A mexikói régészek azonban most úgy vélik: megtalálták Yucatán állam közepén a holtak nehéz útját, amelyen végig kell haladniuk, míg a másvilágba jutnak.
Az út nem könnyű. Mielőtt odaérnek a Xibalbához, kemény próbákon kell keresztül menniük, kusza folyosókon, amelyeket barlangok, víznyelők szegényeznek. Amit a régészek most megtaláltak, az egy földalatti barlanghálózat, amely évszázadok úgy működött, mint a másvilág bejárata. A Yucatán Autonóm Egyetem és Antropológiatörténeti Intézet kutatói szerint a maják nem tettek különbséget barlangok és víznyelők között: mindkét típusú geológiai képződményben találkoztak azonos beavatkozásokkal, olyan szentélyek kialakításával, amelyek valószínűleg Xibalba kultuszát szolgálták. Díszes építményekről van szó, főleg ha figyelembe vesszük, hogy olyan helyeken állnak, sokszor 30-40 méter mélyen a föld alatt, ahová nehéz a hozzáférés. Az egyik barlangban még egy kb. 100 méteres, jól megépített utat is felfedeztek, amely hasonlít azokhoz az utakhoz, amelyek Chichén Itza zónájában vannak - írta az El País című spanyol napilap.
A másvilághoz vezető ajtót egy természetes árkádféle előzi meg, amelyet díszes kövekkel raktak ki. A félig elrejtett ajtó nem magasabb egy méternél és szélessége csupán 50-60 cm. A 16. századi források 17 ilyen barlangot említenek. A kutatók eddig 14 rituális helyet azonosítottak. Hétben találtak emberi maradványokat, közülük kettőben nagy mennyiséget. A leletek között vannak szobrok, például egy papé, amely a halál istenének fejdíszét viseli, ezenkívül festett hieroglifákat, kerámiákat, különböző helyekre elrejtett fogadalmi adományokat. A leletek egy része nagyon régi, legalább 1900 éves, a legfiatalabbak 750-850 körül kerülhettek oda. A barlangrendszert tehát a maják évszázadokig használták rituáléjukhoz.
A régészek szerint a zónát borító sűrű növényzet a maja kultúrának még sok maradványát őrzi.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A kiberbűnözés alapvetően a modern kor jelensége, a dübörgő digitalizáció miatt minden eddiginél többen lesnek a gyanútlan felhasználókra az interneten. A támadók azonban nemcsak a magánszemélyeket, hanem a cégeket is támadják.
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.