Görgényi Ernő polgármester elmondta: a termelés a Gyulai Húskombináttól bérelt eszközökkel február negyedikén indul. Az önkormányzattól a forrást a Gyulahús Kft. alapanyagok vásárlására kapta.
"Készül a Gyulahús Kft. éves üzleti terve, a végleges változat várhatóan február végén kerül a testület elé, elfogadását követően a tulajdonos önkormányzat tőkeemelést hajt végre, a termelés folyamatos bővülése érdekében" - mondta a polgármester. Hozzátette, hogy az önkormányzat önálló társaságot alapított a stratégiailag kiemelt gyulai húsipar újjászervezésére, a város 1,8 milliárd forintot kapott a kormánytól munkahelyek megőrzésére és gazdaságfejlesztési feladatokra.
Kolbásszal és májassal indulnak februárban
A helyi önkormányzat nemrég kétmillió forintos jegyzett tőkével alapította meg a Gyulahús Kft.-t.
A céget két ügyvezető irányítja, egyikük Daka Zsolt, aki korábban a Gyulai Húskombinát műszaki igazgatója volt. A másik Dékány Ferenc, aki az üzem fénykorában a húskombinát gyártási igazgatója volt, majd a Csabahús Kft. ügyvezetője lett Békéscsabán.
Daka Zsolt a termelés újjászervezésével kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: a 114 millió forint tagi kölcsön a februári termeléshez szükséges alapanyag vásárlás költségeit fedezi. A gyártás a gyulai és csabai kolbászfélékkel, valamint a gyulai májas előállításával indul.
Az ügyvezető szólt arról, hogy a termeléshez és értékesítéshez szükséges eszközöket a Gyulahús Kft. a Gyulai Húskombinát Zrt. felszámolójától, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft-től bérli. A Gyulahús Kft. a húskombinát dolgozóit foglalkoztatja majd, a létszám a termelés felfutásával párhuzamosan bővülhet - jegyezte meg az ügyvezető.
Húsos gondok: Sátoraljaújhely, Kaposvár, Pápa, Gyula, Kapuvár
A héten bezárt a Zemplén-Hús Kft. sátoraljaújhelyi üzeme - a város országgyűlési képviselője Budai Gyulától kért segítséget.
Kaposvár közgyűlése a napokban döntött úgy, hogy kétmilliárd forint értékben tulajdonrészt vásárol a Kométa 99 Zrt.-ben, miután a Kométa csőd közeli állapotba került.
December végén jelentették be, hogy a pápai önkormányzat ötven százalék fölé emeli jelenlegi nyolcszázalékos tulajdoni hányadát a Pápai Hús 1913 Kft.-ben. A gyulai önkormányzat pedig önálló társaságot alapít a helyi húsipar újjászervezésére.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára szerint mindazonáltal nem indokolt, hogy az állami-önkormányzati kézbe került társaságok szorosabbra fűzzék az együttműködést.
A kapuvári húsgyárat már nem sikerült megmenteni, felszámolása októberben kezdődött el.