Az MNB az idei első negyedév során további visszajelzéseket, változtatási javaslatokat kapott a hitelintézetektől és az üzleti szféra képviselőitől. Mindezeket mérlegelve a jegybank az NHP feltételeinek módosításai mellett döntött, melyek a részletszabályokat tartalmazó terméktájékoztató kidolgozását követően várhatóan 2014. május 1-jétől, illetve június 1-jétől lépnek életbe.
Mi változik?
A forgóeszközhitelek maximális futamideje 3 évre módosul
A forgóeszközhitelek maximális futamideje 1 évről 3 évre emelkedik. Ennek köszönhetően a kis-és középvállalkozások egy adott beruházáshoz kapcsolódó kezdeti megnövekedett forgóeszközigényüket hosszabb távon is fedezni tudják, mely nagyban segíti a cégek likviditási helyzetét, különösen abban a kritikus időszakban, ameddig a beruházás megtérül. A hosszabb futamidejű forgóeszközhitel igénybevételének lehetősége természetesen azon vállalkozások számára is előnyős, amelyek beruházás nélkül kívánják tevékenységüket bővíteni.
Privátbankár kommentár: Jó iránynak tűnik a forgóeszközhitelek felpörgetése az nhp-ben: az átlagos hitelnagyság az új program esetében körülbelül a fele az első szakaszénak, 31 millió forint - ez közelebb van a forgóeszköz-hitelezéshez, mint a beruházási hitelekhez. Márciusig még csak 85 milliárd forint értékben folyósítottak pénzt a növekedési hitelprogram második körében, de arra számít a jegybank, hogy később felpörög a kereslet - a mostani lépésekkel vélhetőleg ezt akarták elősegíteni. Mivel az új uniós költségvetési ciklushoz kapcsolódó pályázatok kiírása legkorábban nyáron illetve ősszel várható, ezért az nhp szabályainak módosításával a kkv-szektor finanszírozásában fellépő űrt is szűkebbre tudja húzni a jegybank. |
Lehetővé válik a faktoring finanszírozása
A rövid lejáratú finanszírozásban a kockázatosabb vállalkozások esetében jelentős szerepet tölt be a faktoring, melynek refinanszírozására az eddigiekben nem volt lehetőség a programban. A faktoring bevonásával azon ügyfelek is finanszírozáshoz juthatnak, amelyek megfelelő biztosítékok hiányában nem részesülhetnek forgóeszközhitelből, ugyanakkor jó kockázati besorolású vevőkörrel rendelkeznek. További hozadéka lehet az új finanszírozási lehetőségnek, hogy azon KKV-k számára, amelyek jelenleg forgóeszközhitelből finanszírozzák likviditási igényüket, a faktoringra való áttéréssel felszabaduló biztosítékaikat beruházási hitelek felvételekor fedezetként használhatnák fel. Ez a finanszírozási forma várhatóan június 1-jétől válik elérhetővé, a Magyar Faktoring Szövetséggel egyeztetett részletszabályok kialakítását követően.
A kereskedelmiingatlan-hitelek portfóliótisztítása felgyorsulhat
Az MNB kiemelt problémának tartja a nem teljesítő hitelek magas arányát és a portfóliótisztítás alacsony dinamikáját a hazai pénzügyi rendszerben. A KKV-k számára a továbbértékesítési célú kereskedelmiingatlan-vásárlás mellett lehetővé válik kereskedelmi ingatlanok bérbeadási célú megvásárlásának refinanszírozása is azokban az esetekben, ha az nem teljesítő vagy felmondott hitelhez kapcsolódik. Az NHP e módosítása a hitelintézetek portfóliótisztításának elősegítését célozza; a beragadt ingatlanok könnyebb értékesíthetősége a bankok lekötött tőkéjének felszabadításán keresztül javíthatja azok hitelezési képességét.
A beruházási hitelek lehívásának végső határideje fél évvel kitolódik
Tekintettel arra, hogy egyes beruházások átfutási és kivitelezési időigénye akár éven túli is lehet, az MNB az év végéig tartó szerződéskötési időszakon túl további fél évet biztosít a beruházási hitelek esetében azok 2014 vége után fennmaradó részének lehívására. Természetesen a szerződéskötésnek, valamint a hitelösszeg egy része lehívásának és felhasználásának 2014 végéig meg kell történnie. A lehívási határidő kitolása révén akár olyan nagyobb volumenű beruházások is finanszírozhatóvá válnak az NHP keretében, amelyek befejezése nem valósítható meg az idei évben.
...és még pár "apróság"
Ezek mellett számos kisebb, technikai módosítást is végrehajt a közeljövőben az MNB, ami a jelenlegi hitelcélok szélesebb körű elérhetőségét segíti. Az ezekhez kapcsolódó részletszabályok kialakításáig a jelenleg hatályos terméktájékoztatóban foglaltak szerint zavartalanul folytatódhat a program keretében történő hitelezés.
A 2014. március közepén hatályba lépő új Polgári törvénykönyv szükségessé tette a programban részt vevő hitelintézetekkel kötött keretszerződések módosítását. Az MNB mindent megtett annak érdekében, hogy az új szabályokkal összhangban lévő fedezeti struktúrára való átállás zökkenőmentes legyen, és a fedezeti struktúra alapvető elemére, a hitelbiztosítéki nyilvántartásra vonatkozóan a jogszabályok által előírt átmeneti időszakban is folyamatosan sor kerülhessen a refinanszírozási kölcsönök lehívására.
Ahogy arról korábbi összeállításunkban beszámoltunk: a Magyar Nemzeti Bank a napokban átalakította a növekedési hitelprogram (nhp) mögötti fedezeti elvárások rendszerét. Eszerint az nhp II. esetében a bankoknak a lehívott összegnek nem 50, hanem 100 százalékát kell értékpapírban fedezetként a jegybankban elhelyeznie. Részletek >>