6p
KKV
A katás vállalkozásoknak mindösszesen az egyötödét érintik a kormány gazdaságvédelmi intézkedései, az Iposz azonban tovább bővítené a listát, kiterjesztené az egyéni vállalkozókra is. Mivel a válság az egész szolgáltató szektorra hat, megnéztük, mennyire nehéz víz- vagy gázszerelőt hívni.
(MTI Fotó: Kászoni László)

Hétfőn hat ponttal bővült a koronavírus hatásainak enyhítése érdekében meghirdetett gazdaságvédelmi csomag. Eszerint több mint 81 ezer kis- és középvállalkozás kap június 30-ig adómentességet a kata alól, illetve haladékot adtak a március elseje előtti kata-tartozásokra is.

Tovább kellene bővíteni a listát

Hozzávetőleg 380 ezer katás vállalkozás van ma Magyarországon, ebből összesen 81 480 céget érint a kormány tegnap bejelentett csomagja. A mentességet kapó foglalkozások közé számtalan szakma bekerült. Olyan szolgáltatásokat végzők, mint például a villany-, víz-, gáz- és fűtésszelők, tetőfedők, festők. Bekerültek a humán szolgáltatásokat végzők, a fodrászok, a kozmetikusok, a szépségiparban dogozók. (A teljes lista itt érhető el.)

Mivel a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe kerülhetnek a lakossági szolgáltatást nyújtó kisvállalkozók, ezért az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) már a múlt héten szorgalmazta, hogy az iparosokra is terjesszék ki a gazdaságvédelmi intézkedéseket.

„Első lépésként pozitívnak tartjuk, hogy a katások is bekerültek a könnyítésbe, a felsorolásból kimaradtak viszont a nem katás egyéni vállalkozók. Sokkal szélesebb körben kell tovább gondolkodni” – mondta el megkeresésünkre Németh László, az Iposz elnöke.

Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke (Fotó: Juhász Melinda)

A teljes szektort érinti a járvány

Németh László a legnagyobb problémát most abban látja, hogy a teljes szolgáltató szektorra kiterjed a válság.

„A termelő tevékenységet végző iparos, az elmaradt rendezvények miatt a fényképész, vagy akár egy szerelvénybolt tulajdonosa is ugyanolyan nehézségekkel küzd, mint azok, akikre kiterjesztették az adómentességet. Munka nélkül maradtak a fogtechnikusok, az ortopédiai cipőket készítők is. Rengeteg egyéni vállalkozó, mikro- és kisvállalkozás van még, akik kimaradtak ebből a listából” – tette hozzá az Iposz elnöke.

Elmaradó lakásfelújítások

A kényszerből jött otthon maradás hatással lehet a háztartási kisipari munkák esetleges növekedésére is. Azaz többen hívhatnak egy meghibásodott mosógép, eldugult lefolyó miatt szerelőt. Az Iposz elnöke egyelőre még nem kapott visszajelzéseket, hogy megnőtt volna a javító szolgáltatások iránti igény, de arra már látnak jeleket, hogy több vállalkozás elhalasztott lakásfelújításra irányuló munkákat.

Hogyan miként tudják teljesíteni a megbízásokat egy esetleges kijárási tilalom ideje alatt, Németh László szerint ez majd a kijárási tilalom rendeletétől fog függni. Jelenleg azt látják, hogy munkáltatói igazolással tudnak majd közlekedni azok az emberek, akik a munkavégzéshez feltétlenül szükségesek lesznek.

A tisztességtelen cégeknek vége

A kialakult, nem mindennapi élethelyzetben persze biztosan lesz olyan piaci szereplő is, aki ezt megpróbálja kihasználni. Miként lehet figyelni arra, hogy az árak ne szálljanak el a rendkívüli piaci körülmények között? Németh László megerősítette: továbbra is arra kérik a vállalkozóikat, tartsák a tisztességes árakat.

„Az ipartestületektől olyan visszajelzés érkezett, hogy a vállalkozók nem elrugaszkodott árakkal próbálnak összefogni és segíteni a mostani helyzetben. Mindig lesz olyan tisztességtelen vállalkozó, aki kihasználja a lehetőséget. Bízunk abban, felértékelődik a kisipar és látják, mennyire nagy szükség van a szolgáltató szektorra és azokra a vállalkozásokra, akik tisztességes munkát végeznek. Akik ezt a helyzetet kihasználva drasztikus emeléseket hajtanak végre, reméljük kihullanak a piacról” – jegyezte meg az Iposz elnöke.

A mester a megrendelőtől, a megrendelő meg a mestertől fél

Miközben az Iposznál egyelőre csak jelzések vannak az elhalasztott munkákra, az általunk megkeresett  cégek drasztikus visszaesésekről számoltak be.

Az elmúlt másfél hétben a korábbi tizedére esett vissza a megrendelések száma – ez az általános tapasztalat a fővárosban dolgozó víz- és gázszerelő vállalkozások körében. Azokban a háztartásokban, ahol csőtörés, gázszivárgás, vagy egyéb probléma adódik, megpróbálják házilag elhárítani a bajt, inkább lezárják a főcsapokat, de nem hívnak szerelőt, mindenki attól retteg, hogy a másiktól elkapja a vírust, a mester a megrendelőtől, a megrendelő a mestertől.

A cégek alkalmazottai, félve a járványtól egyre, másra maradnak távol a munkától, egyszerűen nem mennek be dolgozni, de a vállalkozások is folyamatosan bocsájtják el a munkavállalókat.

Az érintett cégek többsége egyébként olyan, hogy már csak az elvégzendő munka (pl. duguláselhárítás) miatt is rendelkezik védőfelszereléssel, szájmaszkkal, gumikesztyűvel, védőruhával, és fertőtlenítőszerrel. Az alkalmazottak ezt most is megkapják, ám többségük ennek ellenére sem hajlandó a munkát felvenni.

Az egyik, lapunk által megkérdezett szervizcég a járvány magyarországi kitörése előtt még tíz alkalmazottal látta el a szolgáltatásokat, mára viszont már csak hárman maradtak, de a cégvezető szerint csupán napok kérdése, hogy mindenki otthon maradjon. Igazán megrendelés sincs, úgyhogy a hirtelen bekövetkezett munkaerőhiány nem akaszt meg semmit – jegyzi meg maliciózusan a vállalkozás irányítója.

Egyre jellemzőbb az is, hogy a bajba jutott lakók telefonon kérnek segítséget a szakszervizektől, arra kérik a munkatársakat, hogy a távolból irányítsák őket, mit és hogyan tegyenek az elromlott készüléken. Ezt az igényt ugyan a cégek dolgozói nem szokták visszautasítani, de ebből természetesen nem származik bevétel sem.

Honnan jött?

A szakszervizek megrendelői között nagyon sok a külföldi, bérlők, tulajdonosok vegyesen, de az airbnb-s vállalkozások is komoly piacot jelentenek a számukra. Most ez a piac is gyakorlatilag összeomlott, a szervizek munkatársai egy-egy megrendelés felvételekor először azt kérdezik, hogy milyen nemzetiségű az ügyfél, és ha olyan országból jött, ahol dühöng a járvány, akkor már el sem vállalják a munkát.

A cégeket arról is kérdeztük, hogy van-e kísérlet arra, hogy a megnövekedett igények miatt árat emeljenek, de többségük ezt most nem tartja járható útnak. Legfőképp azon vannak, hogy, aki megrendelte náluk a munkát, az ne mondja vissza, illetve engedje is be munkatársaikat a lakásba, mert most ez a legfőbb nehézség.

Címkék: KKV IPOSZ Kata Kkv Szerelés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG