A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke: 55,1. Ez azért jó hír, mert a korábbi májusokkal összevetve az idei érték magasabb a hosszú távú májusi átlagnál (52,2), és az elmúlt három év májusainak átlagánál is (51,4). Mi több, a felmérésben vizsgált részindexek többsége növekedett áprilishoz képest és a foglalkoztatottságindex értéke 50 pont felé került ebben a hónapban, és az elmúlt egy év értékei április kivételével növekedésre utalnak.
Beszerzési Menedzser Index alakulása |
Így áll össze a Beszerzési Menedzser Index
A termelési mennyiség indexe növekedett áprilisi értékéhez képest, és egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi ötödik hónapja. A mostani érték kiemelkedőnek számít, az elmúlt 20 évben egyszer sem volt magasabb az index értéke májusban.
Az új rendelések indexe enyhébben nőtt, és a mostani így a hetedik legmagasabb májusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya magasabb lett, és felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.
A májusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett áprilishoz képest, de az ütem rendkívül enyhe. A korábbi májusi értékeket nézve az idei a tizenkettedik legmagasabb érték. Az index értéke hatvankilenc hónapból hatvannégyszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa. Utoljára 2013 márciusában és 2015 áprilisában volt 50,0 pont felett az index értéke.
A vásárolt készletek egy hónap szűkülés után növekedni kezdtek, enyhe ütemben. Az idei májusi érték az elmúlt húsz év értékei alapján átlag feletti, de csak a tizenkettedik legnagyobb májusi. 2012-ben nyolc alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2013-ban kilencre emelkedett, amit 2014-ben is tartott. Idén eddig négy hónapnál járunk.
2013-ban a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Május-július között folyamatosan csökkenést mértünk, majd decemberben is 50 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjától majdnem mindig bővülést mértünk, csak a májusi érték jelzett enyhe csökkenést, megtörve a trendet. Az e havi újból növekedést jelez. Értéke magasabb lett áprilishoz képest, és a második legmagasabb májusi 1995 óta.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100 százalékos értéke azt jelezné, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. |