Tavaly decemberben az ipari termelés 6,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelés bővüléséhez az előző évi alacsony bázis hatásán túl – hasonlóan az előző hónapokhoz – elsősorban a járműgyártás, illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói ágazatok eladásainak jelentős növekedése járult hozzá. Decemberben a munkanaphatástól megtisztított index 4,4 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 1,9 százalékkal csökkent.
A motor a járműgyártás
Az elmúlt évben az ipari termelés motorja a járműgyártás volt. A termelés volumene 1,4 százalékkal volt nagyobb, mint az előző évben (2012-ben még 1,8 százalékos csökkenést figyeltünk meg). 2013 folyamán az ipari kibocsátásnegyedévről negyedévre nőtt: az első negyedéves 3,7 százalékos visszaesésből eljutott az utolsó negyedévben regisztrált 5,4 százalékos növekedésig. A legnagyobb mértékű bővülést decemberben (6,8%), a mélypontot februárban(-5,9%) mértük.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2013 decemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 8,6 százalékkal emelkedett, míg a csekély súlyú bányászaté 21,5 százalékkal csökkent. Az energiaipar(villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása számottevően, 14 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor. Az előző évinél enyhébb időjárás hatására mérséklődött fűtésigény is szerepett játszott a volumencsökkenésben (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2013 decemberében a 2012. decemberi átlagos középhőmérsékletnél 1,8°C-kal mértek magasabbat).
2013 decemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban termelésbővülést, a többi alágban 2,5 és 14,5% közötti volumencsökkenést mértünk az előző év azonos hónapjához képest. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egynegyedét képviselő járműgyártás mintegy másfélszeresére növelte a termelését. A kiugró teljesítményben a 2012. decemberi alacsony termelési szint is szerepet játszott.
Több alág nőtt
A feldolgozóipari rangsorban második alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,4 százalékkal bővült, mind a hazai, mind az export eladások növekedése következtében. A harmadik legnagyobb alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 14,5 százalékkal csökkent.
Az iparágon belül a legnagyobb – a közel 40 százalékos – súlyú szakágazatban, a híradás-technikai berendezés gyártásában 17,9 százalékos visszaesést mértünk. A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása jelentősen, 17,8 százalékkal nőtt, nagyrészt az üzemanyagok iránti kereslet emelkedésének köszönhetően. Átlag alatti volumenbővülést regisztráltunk a közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék (2,5%), valamint a gép, gépi berendezés gyártásában (2,2%). Tartóssá vált a csökkenés a kisebb súlyú gyógyszergyártásban, az alág kibocsátása 11,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
2013-ban az ipar nemzetgazdasági ágazatai közül a csekély súlyú bányászattermelése 13,9%-kal visszaesett az előző évhez viszonyítva (2012-ben még 8,0%-os növekedést mértünk). Az energiaipar kibocsátása 7,7%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál (akkor 3,4%-os volt a csökkenés üteme).A nemzetgazdasági ágon belül a legnagyobb súlyt (40%) képviselő villamosenergia-termelés jelentősen, 12,4%-kal csökkent.