Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke. MTI Fotó: Földi Imre |
Mi lesz a legkisebbekkel?
Az iparosság úgy ítéli meg, hogy késésben vannak a 2014-2020-as időszakra szóló pályázati kiírások, és az eddig megjelentek sem a mikro- és családi vállalkozásoknak szólnak - mondta Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke az MTI-nek adott évértékelő nyilatkozatában.
A szövetség elnöke úgy látja, a növekedési hitelprogramnál (nhp) sem jöttek létre azok a garanciát nyújtó szervezetek, amelyek segíthették a mikrocégek bekapcsolódását a nekik szánt hitelezési programba.
Az Iposz elnöke elmondta, álláspontjuk szerint olyan pályázatokat kell kiírni, amelyek a legkisebb vállalkozások számára is elérhetők, ennek a vállalkozói rétegnek elég lehet 1 millió forint alatti összeg is és gyakran szükségtelen a 3 millió forint feletti támogatás.
Nincs, aki ennyiért továbbvinné a családi céget
Németh László szerint az iparosság nehéz évek elé néz, mert mostanra olyan helyzetbe kerültek a vállalkozások, hogy nincs örökös, aki tovább vihetné a céget. Mint mondta: ennyi munkával és ennyire alacsony jövedelmezőségi szint mellett már nem akarják folytatni a fiatalok az elődök munkáját.
A vállalkozások átörökítésén túl gondot jelent az iparosok számára, hogy már nem csak hiányszakmákról, hanem hiányszolgáltatásokról is beszélni lehet, külföldre mennek munkát vállalni - jegyezte meg.
A mestereknek tanítaniuk kellene
Az Iposz elnöke szerint a hiányszakmáknál a nyugati példát kellene követni, meg kell keresni azt az idős iparost, akinél még rendelkezésre áll a szaktudás, rávenni arra valamilyen támogatással, hogy már ne dolgozzon, hanem oktasson, adja át a tudását.
"Még nem találkoztam olyan szakemberrel, aki a nagy gyárban komplexen a szakmát tanulta volna meg, a részfeladatokat sajátítják el" - mondta Németh László példaként említve, hogy az a bútorasztalos fiatal szakember, aki megnyerte Magyaroszágnak a legutóbbi szakmák világversenyén az aranyérmet, Vas megyében egy kisműhelyben tanult.
Az építőiparban elkelne a segítség
A szövetség elnöke szerint az iparosok helyzetén javítana a családi házak felújítására vonatkozó program, de ehhez is szükség lenne állami támogatásra, hiszen a lakosság a bedőlt hitelek után nem biztos, hogy fel fog venni hitelt energiatakarékosságot segítő beruházásra.
Az Iposz elnöke megfogalmazta azt is, hogy az építőiparban a 27 százalékos áfa 5 százalékra csökkentése nagy lendületet adhat az ágazatnak, viszont az új lakások építéséhez elsősorban a nagyvállalkozások tudnak hozzájárulni, a legkisebb vállalkozások, a kisiparosok a családi házak felújításánál tudnának jelen lenni, rájuk is gondolni kellene, ami egyébként további tisztulást és adóbevételt jelentene.
Csökkenteni kell az élőmunka terheit a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint, mert a jelenlegi állami jövedelem-elvonási rendszer gátja egy nagyobb arányú bérreformnak. Az állam túl sok embert foglalkoztat közmunkával és azon kívül is, a vasárnapi és éjszakai boltzár pedig elhibázott lépés. Dávid Ferenc helyzetértékelése >> |