A Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet (D&B) fizetési tapasztalat programja szerint – mely évente több mint 1,5 millió számlát dolgoz fel – az derül ki, hogy ma a cégek átlagosan 29 napos fizetési határidővel egyenlítik ki számláikat. A fizetési határidő a számlán szereplő napok száma, amíg a kiállító cég hajlandó várni a pénz beérkezéséig.
Ez a szám minimálisan, de csökkent az elmúlt évben, mivel 2010-ben a cégek több mint 30 napra fizettek. A legnagyobb fizetési határidővel a papíriparban, az építőiparban és a gépiparban tevékenykedő cégek esetén kell számolni, ahol a papíripari cégek esetén a fizetési határidő megközelíti az 50 napot is, a másik két szektorban pedig 30 és 40 nap körül mozog.
Nem a fizetési morál javul, hanem a fizetési feltételek szigorodtak
A felmérés szerint a csökkenő fizetési határidőkből nem vonható le azt a következtetés, hogy javul a magyar számlafizetési fegyelem. Ahhoz, hogy átlátható képet lehessen kapni a gazdaság alakulásáról, a számlakiegyenlítések határidejét együtt kell vizsgálni a késedelmekkel. A késedelmek alakulását megfigyelve látható, hogy azok folyamatosan nőnek, amely arra utal, hogy a több határidőben kiegyenlített számla nem a fizetési morál javulásának, hanem annak következménye lehet, hogy a fizetési feltételek szigorodtak.
Forrás: Bisnode
Míg 2011 első 10 hónapjában 22 nap körül volt az átlagos késedelem, addig 2010 azonos időszakban még 19-20 nap körül mozgott. Nem meglepő módon a gazdasági helyzet által sújtott iparágakban (mint például ingatlanügyletek, építőipar, gépjármű-kereskedelem) a legmagasabb a fizetési késedelem.
Átlagosan 50 nap a pénzhez jutási idő
A fizetési határidők és a számlakiegyenlítési késedelmek összege azt jelzi, hány napot kell egy vállalkozásnak várni számlája kiállítása után, hogy pénzéhez jusson. A Bisnode fizetési tapasztalat program szerint a pénzhez jutási idő ma átlagosan Magyarországon 50 nap, de vannak olyan iparágak, amelyekben jóval tovább kell várni.Papíripari vagy építőipari szereplőknek, utólagos fizetést engedélyezők átlagosan több mint 70 nap után jutnak pénzükhöz.
Keleti József a Bisnode csoport ország igazgatója arra a tendenciára világít rá, hogy azon vállalkozások, melyek jól működnek és nem küzdenek problémákkal, még meg tudnak felelni a szigorodó fizetési feltételeknek, míg a nehéz helyzetben lévő cégek egyre nagyon fizetési késedelmekbe kénytelenek esni, azaz a cégvilág fizetési képesség területén kezd szétszakadni.
A fizetésképtelenné válással együtt nő a 90 napon túli késések aránya
A felmérés szerint 2011-et összehasonlítva 2010-zel az extrém – 90 napos – késések aránya is nő, ami nem meglepő, mivel folyamatosan emelkedik a felszámolással vagy csőddel megszűnő, azaz fizetésképtelenné váló cégek aránya. Ha egy cég 90 nappal a határidő után sem fizeti ki utalásos számláját, akkor nagy valószínűséggel finanszírozási problémákkal küzd.
A Bisnode szerint ma már a szerződéskötés előtt érdemes ellenőrizni, hogy adott vállalkozás mekkora késedelemmel, milyen fegyelemmel fizet, és ez alapján kell alakítani a fizetési feltételeket, előleget kérni, illetve több biztosítékot beépíteni a szerződésbe.